Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) prosadil v roce 2016 Andrej Babiš s argumentem omezení daňových úniků ze strany obchodníků, hotelů či restauratérů. Spolu s chorvatským vzorem tato praxe zaujala i slovenské politiky, kteří zavedli vlastní obdobu s názvem eKase. Odborníci zde ale nyní objevili špatné zabezpečení systémů, kvůli němuž může zákazník obdržet i falešnou účtenku.
Co mělo sloužit ke zlepšení výběru daní, může tak na Slovensku pomoci rozšíření podvodů. Slabiny propojení elektronických pokladen eKasa zde objevila slovenská společnost Nethemba, v jejímž čele stojí Pavol Lupták (IT specialista a spoluzakladatel Paralelní Polis v Praze i Bratislavě, pozn. red.).
Ten ve spolupráci s Investigatívním centrem Jána Kuciaka (ICJK) upozornil na zásadní chybu nastavení systému, který dnes využívají desítky tisíc podnikatelů. Přístup pokladen eKasa do nejpoužívanějšího chráněného úložiště totiž není šifrovaný.
„Do chráněného diskového úložiště se účtenky v digitální verzi nejprve uloží, a až poté se data posílají finanční správě. Toto úložiště je zákonem povinné a všichni obchodníci je po zakoupení připojují ke svým kasám,“ vysvětluje tisková mluvčí Paralení Polis Iveta Šplíchalová.
Nejnovější pokus pracovníků společnosti Nethemba tak vedl k zajímavému odhalení. „Vytvořili softwarovou nápodobu úložiště a nahradili ji státem certifikovanou krabičkou. Zákazník tak dostane falešnou účtenku, kterou portál finanční správy nikdy neobdrží a která se ani nikdy neuloží do chráněného datového úložiště (k čemuž bylo původně určeno),“ uvádí Šplíchalová.
Zákazník ale zprvu nic odhalit nemusí. „Pokud si budete takový doklad ověřovat přes portál finanční správy, nezjistíte, že doklad je neplatný, dostanete jen hlášení, že dosud nebyl zaregistrován,“ vysvětluje Lupták.
Že byl doklad neplatný, zjistí zákazník až po 48 hodinách. V tom případě by měl kontaktovat finanční správu. Ale kolik lidí si platnost dokladu skutečně ověří, zůstává otázkou.
Česká zkušenost vedla k diskuzi nad příběhy živnostníků, kteří byli nuceni živnosti zavřít, ale i k odhalení podvodů kolem soutěže Účtenkovka, jejíž pravidla nyní ministryně financí Alena Schillerová (ANO) údajně zpřísnila. I tak čeká ČR v příštím roce zavedení posledních dvou vln EET, které se dotknou lékařů, řemeslníků či právníků.