Slovenské opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) představilo svůj plán na změnu ústavy. Konkrétní návrhy chce předložit v září. Diskutovat o nich chce i s politickými oponenty. Mezi představenými prioritami je posílení svobody svědomí, vznik úřadu pro boj s terorismem nebo zákaz surogátního mateřství, které hnutí označilo za pronájem žen.
KDH chce například posílit svobodu svědomí. „Cílem je chránit toto ústavní právo například ve zdravotnictví, farmacii či výchově a vzdělávání, a tak přinést více svobody pro všechny a posílení prevence předtím, aby mohl být kdokoli nucen jednat v protikladu se základními etickými principy či požadavkem na ochranu lidské důstojnosti každého člověka,“ uvedlo hnutí v tiskové zprávě.
Dále chce také posílit právo rodičů na vzdělání a výchovu svých dětí ve shodě s jejich náboženským, filozofickým a pedagogickým přesvědčením. Také je pro zákaz surogátního mateřství.
„Válka na Ukrajině či jiné krize ve světě, částečně i přetrvávající sociální rozdíly u nás uvrhávají množství žen do zoufalé situace, což zneužívají některé páry k tomu, aby si doslova ‚pronajímaly‘ tyto ženy a jejich dělohy k donošení ve zkumavce oplodněných dětí,“ konstatovalo KDH. Jde podle něj o zavrženíhodné zneužívání obtížné situace žen a je to v rozporu s požadavkem chránit lidskou důstojnost.
Křesťanští demokraté chtějí také rozšířit Generální prokuraturu SR o zvláštní oddělení pro boj proti terorismu a boj proti korupci. Zdůvodňují to tím, že Slovensko čelí vnější hrozbě v podobě terorismu, ale i vnitřní hrozbě – korupci, která je rakovinou státu a oslabuje ho zevnitř.
Prosadit chtějí také změnu volebního systému, protože ten současný je podle nich „výsledkem mocenského zásahu Vladimíra Mečiara“. „KDH je bohužel dnes jedinou stranou, která stále požaduje změnu tohoto systému a navrhuje větší posílení regionů,“ uvedlo hnutí.
Změny se potom týkají i veřejných financí. „Se znepokojením vnímáme potírání vážnosti ústavní instituce – Rady pro rozpočtovou odpovědnost, které se projevilo v posledních měsících zejména tím, že rada jako strážce veřejných financí ztratila pravomoc určovat výdajové limity zabraňující tvorbě nadměrných deficitů, a tím bránit kritickému zadlužování státu vedoucímu Slovensko k řecké cestě bankrotu,“ myslí si.
Zatím není jasné, zda návrhy podpoří politici z dalších opozičních stran, nebo ti z vládní koalice. Například v bodě, který navrhuje změnu volebního systému, se shoduje se stranou Hlas, jež to navrhovala již dříve. Stejně tak by podle deníku Pravda dokázalo KDH najít shodu v kulturně-etických hodnotách spíše s koaličními stranami.
Před možným spojením s vládní koalicí ale varovala nejsilnější opoziční strana Progresivní Slovensko. „KDH si musí vybrat, zda si pro prosazení své agendy zvolí cestu kolaborace s vládou Roberta Fica, která ničí právní stát, svobodu médií a slouží pouze sobě a ne lidem, nebo si vybere cestu svědomí a principiální politiky. My samozřejmě budeme využívat naše možnosti apelovat na to druhé,“ uvedl pro deník SME předseda strany Michal Šimečka.
PS je podle něj vždy připraveno diskutovat s opozičními partnery v SaS a KDH o tom, jak na Slovensku bránit právní stát a demokracii. „Ale jakékoli snahy měnit ústavu s Robertem Ficem či Andrejem Dankem jdou přesně opačným směrem a principiálně je odmítáme,“ doplnil.
Předseda SaS Branislav Gröhling také uvedl, že nerozumí kroku KDH. Považuje to za „naskakování na vábení“ premiéra Roberta Fica a vzkázal hnutí, aby tak nečinilo.
Deník Pravda upozornil, že KDH dříve s vládní koalicí už několikrát hlasovalo, za což si vysloužilo opoziční kritiku. Koalice na KDH vyvíjela nátlak už od voleb, podle informací deníku mohlo hnutí Ficovi pomoci k ústavní většině. Premiér měl tehdy údajně předsedu KDH Milana Majerského lákat ukotvením zákazu adopcí homosexuálními páry do ústavy. Nakonec však zůstalo hnutí v opozici. Ani tam mu to ale zřejmě úplně nevyhovuje. „Každý, kdo má oči, vidí, že konzervativní KDH se v opozici mezi PS a SaS necítí dvakrát komfortně,“ konstatoval dříve web aktuality.sk.