Slovensko, které bude od 1. července předsedat Evropské unii, chce při jednáních o vystoupení Británie z osmadvacítky využít zkušenosti z dělení Československa. Bratislava také souhlasí s tím, aby Londýn formální žádost o vystoupení z unie podal co nejdříve.
Po dnešním jednání šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka s ministrem zahraničí Německa Frankem-Walterem Steinmeierem v Berlíně to ČTK řekl mluvčí slovenského ministerstva Peter Stano.
„Ministři hovořili o tom, jak by měla Evropská unie postupovat v této historické situaci, kdy se připravuje odchod jednoho člena EU. Ministr Lajčák zdůraznil, že výstupový proces Británie bude hlavní prioritou našeho předsednictví,“ uvedl Stano.
„A v této souvislosti též poukázal na zkušenost Slovenska z dělení bývalé Československé federace, kdy navzdory mnohým emocím v procesu převládla v jednáních zodpovědnost a podařilo se dojít k dobrým smlouvám pro oba nástupnické státy a pro jejich občany,“ dodal mluvčí slovenské diplomacie.
O tom, že by Británie měla zahájit rozhovory o vystoupení své země z EU co nejdříve, jsou přesvědčeny i další unijní státy. Lajčák už dříve řekl, že ostatní země unie mají „velký problém“ s oznámením britského premiéra Davida Camerona, který chce začátek rozhovorů nechat až na svého nástupce.
Zajímavé na celé situaci je to, že Slováci by v tuto chvíli zřejmě v referendu zvolili také vystoupení z Evropské unie. Podle slovenského tisku by 51,9 % Slováků hlasovala proti EU. Předsednictví bude Slovensko přebírat ve chvíli, kdy bude EU zažívat vůbec první odchod členské země ve své historii. Premiér Robert Fico již předem slíbil pomocnou ruku Francii a Německu.