Slovensko je připraveno hostit rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Navrhl to prý slovenský premiér Fico a Moskva podle Vladimira Putina není proti. Podle slovenských médií by mohl být háček v tom, že na Putina je vydán mezinárodní zatykač a slovenské úřady jsou povinny podle tzv. Římského statutu ruského prezidenta zatknout a vydat do Haagu.
O možné komplikaci případných mírových jednáních ve Ficově domovině se zmiňuje slovenský Denník N s odkazem na fakt, že Slovensko je od roku 2022 signatářem tzv. Římského statutu. Tím akceptovalo vydávání osob, na které byl vydán zatykač Mezinárodním trestním soudem v Haagu. To od loňského března platí i pro Putina kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.
Slovenský premiér Robert Fico s ruským prezidentem jednal v neděli v Moskvě. Hovořili spolu o válce na Ukrajině a také dodávkách plynu. Kyjev totiž nechce prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu dál do zemí EU po 1. lednu.
Mohl by o tom podle slov svých představitelů uvažovat jedině za podmínky, kdyby za něj Rusko dostalo zaplaceno až po válce. Putin ale vyjádřil přesvědčení, že už není čas podepsat novou dohodu před koncem roku. Ceny plynu v Evropě podle něj porostou.
Příměří Rusko nechce
Jak již deník FORUM 24 informoval, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva nevidí smysl ve slabém příměří, které by konflikt na Ukrajině jen zmrazilo, ale chce právně závaznou dohodu o trvalém míru, jež by zajistila bezpečnost Ruska i jeho sousedů.
„Příměří je cesta nikam,“ řekl k možným diplomatickým vyjednáváním už předtím Lavrov a dodal, že Moskva by se obávala, že takovýto slabý klid zbraní by Západ jen využil ke znovuvyzbrojení Ukrajiny.
Reuters minulý týden uvedl, že Putin je otevřený diskusi o dohodě o klidu zbraní na Ukrajině se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale odmítá jakékoli významnější území ústupky a trvá na tom, že Ukrajina se musí vzdát ambicí vstoupit do NATO. Putin minulý týden řekl, že je připraven ke kompromisům ohledně Ukrajiny v případných rozhovorech s Trumpem o ukončení války a že nemá žádné podmínky pro zahájení jednání s ukrajinskými úřady.
Trumpův budoucí zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg hodlá na začátku ledna navštívit Kyjev a některé další evropské metropole, přičemž příští administrativa se chce zasadit o urychlené ukončení války. „Opravdu doufám, že Trumpova administrativa, včetně pana Kellogga, se budou zajímat o základní příčiny konfliktu. My jsme vždy připraveni k jednáním,“ ujistil Lavrov.
Putin již dříve navštívil signatářskou zemi Římského statutu, která ho rovněž nevydala ke stíhání. Jednalo se o Mongolsko, jehož představitelé svou nečinnost zdůvodnili hlubokou závislostí na ruských energetických zdrojích. Podrobnosti naleznete zde.