Evropská unie pracuje na návrhu, který by mohl pozastavit vyplácení finančních prostředků z eurofondů pro Slovensko kvůli porušování demokratických norem. Píše o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své nejmenované zdroje. Důvodem je podle nich zrušení Úřadu speciální prokuratury a změny ve slovenském trestním zákoníku.
Vláda Roberta Fica prosadila na začátku roku snížení trestů za korupci, hospodářskou kriminalitu a zkrácení promlčecí lhůty. Zrušila také Úřad speciální prokuratury, který dohlížel na vyšetřování nejzávažnějších kriminálních případů i na korupční případy předchozích vlád pod vedením Ficovy strany Směr.
Proces, který by mohl Slovensku zastavit vyplácení eurofondů, je v počáteční fázi a bude vyžadovat souhlas předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, napsala agentura Bloomberg.
Z evropských fondů je financováno přibližně 80 procent všech veřejných investic na Slovensku, napsal slovenský deník SME. Jakékoli potenciální problémy s financováním by představovaly vážnou ránu pro tento členský stát EU a eurozóny, který již nyní čelí problémům s nadměrným deficitem veřejných financí, upozornil.
Podle jednoho z návrhů by komise použila svůj takzvaný mechanismus podmíněnosti, který Evropské unii umožňuje zmrazit financování v případě, že má podezření z ohrožení společných peněz. Týkat se to může až 12,8 miliard eur.
Komise také zkoumá možnost, že by od slovenské vlády vymáhala úplné nebo částečné vrácení 2,7 miliardy eur, které země získala v rámci Plánu obnovy a odolnosti, uvedl pro Bloomberg jeden ze zdrojů.
Slovensko by se tak stalo druhou zemí, na kterou by byl mechanismus podmíněnosti použit. V minulosti EU zmrazila eurofondy Maďarsku.