
Předseda KDU-ČSL Marek Výborný FOTO: KDU-ČSL / se souhlasem
FOTO: KDU-ČSL / se souhlasem
Opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky se na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku rozšíří. Dál se týkají jen nákladní dopravy. ČTK to řekla ředitelka jihomoravské krajské veterinární správy Jana Kozáková. Detaily se zatím upřesňují, přibude dezinfekční vana, doplnila Kozáková.
Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč v neděli v podvečer potvrdil nové ohnisko slintavky a kulhavky na velké farmě v obci Plavecký Štvrtok na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic.
O podezření na výskyt nákazy už kolem poledne psal na síti X český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jde o páté zjištěné ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku, kde se dřívější případy tohoto vysoce infekčního onemocnění sudokopytníků potvrdily v chovech skotu na jihu země.
„Opatření jsou rozšířena,“ řekl k situaci na přechodu u Lanžhota bez dalších podrobností mluvčí hasičů Filip Venclovský. Hasiči tam už dříve instalovali dekontaminační rohože, na některé kamiony rozprašují dezinfekční roztok. Vozidla pomáhá kontrolovat policie. Kontroly se v kraji odehrávají také na česko-rakouských přechodech Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě-Kleinhaugsdorf na Znojemsku.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V poslední době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.