
Ilustrační foto FOTO: ČTK/DPA/Patrick Pleul
FOTO: ČTK/DPA/Patrick Pleul

ZPRÁVA / Šéf slovenských plynáren SPP Vojtech Ferencz ve čtvrtek novinářům řekl, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom začala od 1. února dodávat Slovensku plyn trasou před ropovod Turkstream. V dubnu se mají dodávky zdvojnásobit. Konkrétní objem ani další detaily ale neuvedl. Plynovod Turkstream má dvě větve a z Turecka vede dále přes Balkán až do Maďarska. Slovensko má se svým jižním sousedem spojení prostřednictvím plynovodu.
Šéf SPP dále médiím řekl, že společnost nemá v plánu vypovědět smlouvu na odběr plynu od Ruskem vlastněného Gazpromu, která je podepsaná až do roku 2034. Podle tohoto kontraktu je odpovědností ruské firmy surovinu dopravit na území Slovenské republiky. Přesto, že toho momentálně není Gazprom schopen, neplánuje s ním podle ředitele divize obchodu SPP Michala Ľalíka jeho společnost zahájit arbitrážní řízení.
Tranzit ruského plynu na Slovensko probíhal až do konce roku 2024 přes Ukrajinu. Ta ale s ohledem na trvající ruskou agresi smlouvu o dodávkách této suroviny koncovým zákazníkům v Evropě odmítla prodloužit.
Otazníky ohledně množství
Z Ľalíkova vyjádření vyplývá i to, že odběr ruského plynu touto trasou nedokáže pokrýt slovenskou spotřebu ve výši 4,5 miliardy kubických metrů. Spojení s Maďarskem na to kapacitně nestačí a celý výpadek dodávek přes Ukrajinu tak nahradit nedokáže. Otazníky ovšem visí i kolem kapacity samotného plynovodu Turkstream. Už v lednu o této možnosti při návštěvě Turecka hovořil Robert Fico, ale později dodal, že tato trasa je už plně vytížena.
Stejně mluvil i bývalý ředitel turecké státní ropné a plynové společnosti BOTAS Ali Arif Aktur. Turkstream má dvě větve o celkové kapacitě něco málo přes 30 miliard kubických metrů ročně. Přes Ukrajinu proudilo dále do Evropy před ukončením tranzitu asi 15 miliard kubíků. Jedna větev Turkstreamu je plně vytížená. Druhá, která primárně supluje domácí spotřebu, sice nějaké rezervy má, ale rozhodně ne takové, aby nahradila výpadek způsobený ukrajinským neprodloužením smlouvy.
Slovensko by si tedy dostatečné množství plynu mohlo zajisti jedině na úkor ostatních zemí, které jej odebírají přes Turecko z Ruska a Ázerbajdžánu. O přenechání kapacit mluvil i obchodní ředitel SPP Michal Ľalík. Zdá se tedy, že velká část ruského plynu pro Slovensko nebude pro Gazprom představovat prodeje navíc.