Úterý 31. srpna bylo posledním dnem, kdy se obyvatelé Slovenska mohli nechat očkovat druhou dávkou ruské vakcíny Sputnik V. Oznámilo to slovenské ministerstvo zdravotnictví. Rozhodnutí koupit ruskou vakcínu, která není registrována evropským regulačním orgánem, vedlo na Slovensku k politické krizi. Ruská strana zbývající dávky vakcíny odkoupila.
„Dnes je poslední den, kdy obyvatelé republiky, kteří si přáli být očkováni vakcínou Sputnik V, budou moci dostat druhou dávku ruské vakcíny,“ píše agentura TASS.
Web RBC.ru uvádí: „Na Slovensku byl 7. června spuštěno očkování Sputnikem V. Registrace k očkování byla ukončena 30. června. Přání nechat se jím očkovat vyjádřilo více než 15 tisíc obyvatel republiky, včetně místopředsedy vlády a šéfa ministerstva financí Igora Matoviče. Země obdržela z Ruska celkem 200 000 dávek vakcíny, ale rozhodla se použít pouze 40 000 z nich. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Eliášová 3. července uvedla, že Rusko odkoupilo od Slovenska zbývajících 160 000 nepoužitých dávek vakcíny Sputnik V. Transakce proběhla za kupní cenu 9,95 dolarů za dávku. V té době již byly odkoupené dávky ze Slovenska odvezeny a v zemi zůstaly pouze dávky určené pro občany, kteří se přihlásili k očkování v rámci programu Sputnik V.“
„Slovensko spotřebovalo veškerou dostupnou vakcínu Sputnik V ze šarže dodané do země na začátku roku. Žádné další dodávky nejsou v rámci smlouvy plánovány. Proti vakcíně Sputnik V byla na Slovensku zorganizována informační kampaň v rámci politického boje mezi různými skupinami ve vládě země, a to navzdory skutečnosti, že nejvyšší účinnost a bezpečnost ruské vakcíny byla potvrzena v klinických studiích a při skutečném používání ve světě,“ komentuje to Ruský fond přímých investic (RFPI).
Fond uvedl, že kvalita šarže, která dorazila na Slovensko, byla dále potvrzena v Maďarsku v laboratoři certifikované Evropskou unií. „Je třeba poznamenat, že v Maďarsku, kde bylo v rámci hromadné očkovací kampaně očkováno více než milion lidí vakcínou Sputnik V, poptávka po ruské vakcíně převýšila objem dodávek do země,“ uvedl RFPI.
Jak jsme tu již uvedli, problémy se Sputnikem V se objevily už na jaře. Sputnik V na Slovensku úspěšně prošel několika různými zkouškami, ale jen na jejich základě nešlo definitivně rozhodnout o účinnosti a bezpečnosti vakcíny. „SÚKL také neobdržel všechny dokumenty ohledně výroby a bezpečnosti přípravku, které k jeho posouzení potřeboval. Ruská vakcína, která byla dovezena na Slovensko, není totožná se Sputnikem V, který se používá v jiných zemích a jehož hodnocení bylo publikováno v odborném časopisu Lancet.“ (ČTK)