Předseda slovenské opoziční strany Progresivní Slovensko oznámil, že podává návrh na odvolání kontroverzní ministryní kultury Martiny Šimkovičové. Minulý týden vznikla petice za její odstoupení, kterou podepsalo rekordní množství lidí. Podle Šimečka není možné, aby resort vedla „osoba, jejímž politickým programem jsou lži, konspirace, diletantství, homofobie a nenávist k jinakosti“.
„Podáváme návrh na odvolání ministryně kultury Šimkovičové. Je absurdní, aby v členském státě EU ve 21. století vedla resort kultury osoba, jejímž politickým programem jsou lži, konspirace, diletantství, homofobie a nenávist k jinakosti,“ oznámil předseda opoziční strany Progresivní Slovensko na Facebooku.
„To jediné, na čem Ficovi, Dankovi a Pellegrinimu záleží, je pomsta a jejich vlastní beztrestnost. Dnes už přes 175 tisíc lidí vyzývá paní Šimkovičovou k odchodu. Tato vláda při svém vzniku mluvila o nové politické kultuře, ale ministryně po jedné z největších petičních akcí v historii Slovenska nejenže neodchází sama, ale dočkali jsme se od ní dalších hanebných konspirací o manipulování podpisů a urážek,“ uvedl Šimečka v tiskové zprávě. Její odvolání by se mělo řešit na mimořádné schůzi, kterou kvůli tomu strana svolá.
Internetová petice za odstoupení slovenské ministryně kultury už zlomila několik rekordů. Odpor vůči jejímu vedení, vyjádřený počtem podpisů pod peticí, už více než dvojnásobně překonal petici za odstoupení někdejšího slovenského premiéra Igora Matoviče či petici proti povinnému očkování na covid-19, upozornila slovenská média.
„Výkon veřejné funkce v demokratickém a právním státu si pletete s autokratickým výkonem moci. Žádáme vás proto o okamžité odstoupení z funkce,“ stojí se v petici, pod kterou bylo ve středu odpoledne přes 178 000 podpisů. Autoři ministryni vyčítají absenci odbornosti či zneužívání komunikačních kanálů ministerstva pro šíření zavádějících, diskriminačních nebo homofobních sdělení.
„Ministryni kultury Martině Šimkovičové se po třech měsících ve funkci podařilo zmobilizovat na internetu největší počet Slováků, jaký kdy podporoval nějakou online petici,“ napsal server Aktuality.sk a připomněl, že petice je na internetu teprve od středy 17. ledna. Dosud největší podporu na Slovensku získala petice upozorňující na klimatické změny, a to více než 128 000 podpisů.
Ministerstvo zareagovalo vyjádřením, že ministryně bere petici na vědomí a respektuje názor lidí. „Jsme v demokracii a každý má právo na názor, jakož i na sepisováním petice,“ uvedl mluvčí Pavol Čorba.
Vládní Slovenská národní strana vyjádřila Šimkovičové podporu, kterou si ministryně „zaslouží za odvahu, že je po dlouhé době opravdu slovenskou ministryní pro všechny občany, protože i představitelé LGBTI+ komunity možná rádi chodí do filharmonie“.
Šlo podle serveru Aktuality.sk o narážku na to, že ministryně ještě v listopadu přesunula peníze původně určené na podporu mediální výchovy a boj proti dezinformacím na opravu střechy Slovenské filharmonie. Ministerstvo tvrdilo, že pod záminkou boje proti dezinformacím měly být dotace z ministerstva účelově přerozděleny „do nevládních organizací napojených na progresivní politiky“, připomněl server.
Šimkovičová podle tisku zrušila příkaz předchozího vedení ministerstva, které týden po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zakázalo jakoukoliv komunikaci či spolupráci s Ruskem a Běloruskem, které dalo ruským invazním silám k dispozici své území. Podle listu Pravda vstoupilo 15. ledna v platnost rozhodnutí, kterým ministryně povolila komunikaci a spolupráci s Moskvou i Minskem.
Pod jejím vedením také slovenské ministerstvo kultury zahájilo na sociální síti anketu, zda má podporovat kulturní dědictví nebo akce LGBT+ komunity, na nichž chce podle svého dřívějšího oznámení šetřit. Postup ministerstva vyvolal kritiku ze strany opozice i nevládního sektoru. Šimkovičová už dříve opakovaně kritizovala liberály, které například obvinila z pochmurného způsobu života.
Pokračují protivládní protesty
Šimečka také připomněl, že ve čtvrtek se bude v řadě slovenských měst konat další vlna protivládních demonstrací. Opozice akce pořádá kvůli vládním návrhům změn v trestním právu včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚSP), který dohlíží také na vyšetřování několika kauz z doby dřívějšího vládnutí strany Směr-sociální demokracie již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica. Protesty začala opozice organizovat v loňském roce, účastní se jich tisíce lidí.
Petiční výzva „Zastavme je“ požaduje stažení návrhu změn v trestním právu a naopak vládu žádá, aby při jakýchkoli legislativních změnách postupovala v intencích ústavy, evropské legislativy a principů právního státu. Podepsalo ji zatím přes 70 tisíc lidí. „Už stačilo. Ficova vláda likviduje právní stát na Slovensku,“ uvedly k výzvě opoziční strany. „Ruší Úřad speciální prokuratury, odstraňuje ochranu čestných policistů, snižuje tresty za korupci a chrání „naše lidi“ Směru. Protiústavně, narychlo a s vyloučením veřejnosti. Vzkažme Robertu Ficovi, že demokracii a právní stát na Slovensku si budeme společně bránit. V ulicích, v parlamentu, všude, kde nás uslyší, musí zaznít jedno: nikdy neuhneme,“ dodaly.