Slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj se vrátil k případu bratislavské chemičky Istrochem patřící do holdingu Agrofert českého premiéra Andreje Babiše. S tou je spjatá vysoká ekologická škoda na jejím pozemku, jejíž odstranění je podle Budaje právě povinností Agrofertu.
„Máme zákon, podle něhož každý vlastník pozemku, na kterém je ekologická zátěž, za ni také zodpovídá. Vlastníkem zátěže je Agrofert, za kterým stojí český premiér Andrej Babiš. Neříkám žádné tajemství. Podle odhadu našich odborníků je znečištění v Istrochemu tak rozsáhlé, že by jeho odstranění stálo 540 milionů eur,“ upřesnil Budaj v rozhovoru pro portál NášVidiek.sk a tiskovou agenturu SITA.
Bratislavskou chemičku Istrochem koupil Andrej Babiš před osmnácti lety za cenu zohledňující náklady na nutnou sanaci pozemku, jíž se ale Babišův holding dosud vyhýbal. „Pokud si dobře pamatuji ta čísla, Istrochem měl účetní hodnotu 7,2 miliardy československých korun. Zájemce jej koupil za 600 milionů československých korun s podmínkou, že vyčistí pozemek od ekologické zátěže. Jestliže byl tedy Istrochem privatizovaný s podmínkou odstranění zátěží, jak to, že se tak doteď nestalo?“ ptá se Budaj.
Jak také připomíná, majitel předmětné chemičky několik let odmítal povolit instalaci monitorovacích sond. „Náš Státní geologický ústav Dionýza Štúra bezradně mapoval jen okolí. I tam se našly nebezpečné látky, dokonce každých 100 metrů jiné, protože ta škála chemických látek, s nimiž se v Istrochemu za dobu jeho existence pracovalo, to je celá Mendělejevova tabulka. Kde zakopete, tam najdete jiné zbytky,“ popisuje ministr s tím, že stávajících několik sond, které geologové v areálu nakonec mohli umístit, nedostačuje.
Odpad byl z areálu Istrochemu odvážen do Vrakuně. „Právě tam je vidět, jaká neuvěřitelná škála chemických škodlivin z Istrochemu pochází. Najdete tam vše od vojenských látek jako sirouhlíku, což je vojenský plyn, přes kyseliny až po těžké kovy,“ upřesňuje ministr spoušť, jejíž odstranění podle něj spočívá na Babišově Agrofertu.
„Navíc se v Bratislavě vyráběly gumárenské urychlovače. To je látka, která se používá na tuhnutí gumy. Tyto urychlovače jsou známé svou škodlivostí pro podzemní vodu. Proto je nikdo nechce vyrábět. Agrofert však v Istrochemu mezi jinými obnovil i výrobu gumárenských urychlovačů, konkrétně sulfenaxu,“ popisuje Budaj obrovské riziko pro místní zásobárnu podzemní vody, která je největší ve střední Evropě.