Slovenský ministr vnitra za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Kaliňák na dnešní tiskové konferenci ohlásil demisi. Kaliňákovu rezignaci po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovala opozice i nejmenší vládní strana Most-Híd. Kaliňák, který je místopředsedou Směru-SD, je druhým ministrem kabinetu premiéra Roberta Fica, který po dvojnásobné vraždě oznámil rezignaci. Minulý týden ve funkci skončil ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.
„V této chvíli je velmi komplikovaná situace. Je důležité pro Slovensko, aby stabilita byla zachována. Mé rozhodnutí rezignovat souvisí s tím, abychom dokázali situaci uklidnit,“ řekl novinářům Kaliňák. Neuvedl, zda po odchodu z vládního postu bude vykonávat poslanecký mandát. Demisi hodlá předat prezidentovi v příštích dnech. Na nadcházející schůzi sněmovny, která začíná v úterý, ještě chce předkládat vládní návrhy zákonů.
Ještě minulý týden Kaliňák odchod z vládní funkce opakovaně odmítal. Představitelé Ficova Směru-SD ale v uplynulých dnech víckrát uvedli, že jsou připraveni nabídnout Mostu-Híd takové řešení, aby tato strana zůstala v koalici.
Kaliňák je ministrem vnitra nepřetržitě od roku 2012, stejný post zastával i v první Ficově vládě v letech 2006 až 2010. Dlouhodobě čelil výtkám opozice a médií, že je politicky odpovědný za neřešení různých kauz.
Slovenský ministr vnitra ohlásil demisi před jednáním širšího vedení Mostu-Híd o řešení stávající politické krize. Bugár po dnešní schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou o řešení politické krize neuvedl, zda Kaliňákova demise straně bude postačovat. „Dokud jednáme, žádné dílčí informace poskytovat nebudeme,“ řekl Bugár. Jeho strana později v tiskové zprávě uvedla, že změny na postu ministra vnitra byla nevyhnutelná pro možnost uklidnění situace.
List Plus Jeden deň napsal, že ministryně spravedlnosti a místopředsedkyně Mostu-Híd Lucia Žitňanská požaduje odchod Fica z postu premiéra, v opačném případě hodlá sama podat demisi. Žitňanská minulý týden kritizovala Fica za jeho výroky, kterými obvinil Kisku například z mocenských her. Hlava slovenského státu předtím navrhla zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb jako řešení krize důvěry lidí ve stát po vraždě novináře a jeho partnerky.
Slovenská opozice se předloni neúspěšně pokoušela Kaliňáka odvolat ve sněmovně v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s podnikatelem Ladislavem Bašternákem, který byl mezitím obviněn z daňových deliktů. Premiér Fico, který si od Bašternáka pronajímá luxusní byt v prestižní bratislavské čtvrti, tehdy označil Kaliňáka za nejlepšího ministra vnitra v historii Slovenska.
„Rezignace Kaliňáka je z hlediska očisty veřejného života od korupce a mafie absolutně nedostatečná,“ reagovala nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita na oznámení Kaliňáka o rezignaci na post ministra. Podobně se vyjádřilo také opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti.
Minulý týden elitní slovenský prokurátor Vasiľ Špirko obvinil Kaliňáka, že v minulosti vydal pokyn k jeho diskreditaci. Bylo to podle něj kvůli vyšetřování podezření v případu možného uplácení Kaliňáka a exministra financí a dopravy Jána Počiatka při zadávání veřejné zakázky. Špirko dohlížel i na prověřování zmiňovaných obchodních transakcí mezi Kaliňákem a Bašternákem. Následně byl Špirko dvakrát obviněn, poprvé předloni ze zneužití pravomocí, a spisy mu byly odejmuty. Prokuratura obvinění Špirka později zrušila. Kaliňák již dříve Špirkovo obvinění odmítl.