Slovenský novinář Adam Valček žádá od roku 2014 o podrobnosti o daňových prázdninách pro společnost Duslo Šala patřící do holdingu Agrofert Andreje Babiše. Jedná se o 59 milionů eur. Ač i soud zpochybnil zákonnost utajování těchto informací, slovenské ministerstvo hospodářství mu je znovu odmítlo poskytnout.
Podrobnosti o státní pomoci Babišově firmě resort dál tají – už před soudem se totiž hájilo tím, že jde o obchodní tajemství. Valček žádal o zpřístupnění investičního záměru Dusla, který je součástí žádosti o dotace a ve kterém jsou podrobnosti o dotovaném podnikání.
Ministr Pavol Pavlis nejprve rozhodl, že se dokument zpřístupní, ale důležité informace vybělí. „Vybělili například to, jak vypočítali, že Duslo má nárok na 58 milionů eur,“ vysvětlil v roce 2016 Valček.
Netransparentnost umožnila změna zákona o investiční pomoci, kterou prosadil poslanec vládní strany SMER Maroš Kondrót, se kterým Babiš dříve podnikal. Investice nad 200 milionů eur nemusela veřejně schvalovat vláda, ale stačil na to podpis ministra.
Ministerstvo hospodářství muselo žádost projednat znovu, jenže odmítlo. Tři roky od podání žádosti tak po jednom vyhraném soudu čeká Valčeka možná nový. „Teď mohu dělat jen to, že budu ministerstvo znovu žalovat. Nevím, jestli to udělám, musím si to promyslet. Asi ano, ale jsem z toho demotivovaný,“ řekl Valček deníku FORUM 24.
Již v říjnu 2004 přinesl deník SME zprávu, že jeden z největších slovenských podniků Duslo Šala, vyrábějící čpavek, čelí násilnému převzetí („Babiš kupuje Duslo Šala, přeplatil akcionáře“). Skupina Agrofert v té době oslovovala akcionáře zaměstnanecké společnosti Prezam, která vlastnila všechny akcie Dusla, aby jí prodali své podíly. Společnost holding nakonec získal.
Začátkem března 2014 se rozšířily zprávy, že Agrofert drží slovenskou vládu a stovky zaměstnanců Dusla v šachu, protože zvažuje přesun výroby čpavku do Německa nebo České republiky, údajně kvůli vysokým poplatkům za energii a distribuci plynu. Zachování výroby a naopak její rozšíření s investicí 310 miliinů eur podmiňuje masivní státní dotací.
Příznaky vydírání ostatně původně potvrdil i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka: „Jednáme se slovenskými úřady o poskytnutí investiční pomoci, abychom výrobu zachovali. Když neuspějeme, zvážíme přesun výroby.“ A to se také stalo.