Slovenský parlament chystá změnu jednacího řádu. Konkrétní návrh by měl být podle jeho místopředsedy Andreje Danka (SNS) hotový v lednu. Změny by se mohly týkat vystupování poslanců nebo testování na alkohol všech, kdo se nachází v jednacím sále. Danko by chtěl také přijmout etický kodex.
„Dohodli jsme se, že do 15. ledna uděláme zúžení problémů jednacího řádu z hlediska vystupování zpravodajů, vystupování navrhovatelů, natahování času. Zatím jsme se nebavili o zkracování času, ten je, myslím si, dostatečný, ale vidíme tam prostor pro technické zlepšení. Ještě se bude moci vyjádřit i opozice,“ řekl Danko novinářům s tím, že návrh novelizace jednacího řádu bude jistě předložen na únorové schůzi NR SR.
Zároveň chce vytvořit etický kodex pro poslance. „Jsem zastáncem toho, aby se vnesly i etické rozměry chování poslanců, od vystupování, komunikace, kontaktů se zájmovými sdruženími až po oblečení a další věci,“ přiblížil.
Další místopředseda Národní rady Tibor Gašpar (Směr) nedávno také potvrdil, že parlament by se mohl zabývat novelou jednacího řádu v úvodu roku. Věří, že se na podobě dohodnou i s opozicí. Diskutuje se podle něj také zkracování času vystoupení v rozpravě.
Šéf opoziční KDH Milan Majerský podle deníku SME řekl, že jeho hnutí dávalo několik připomínek ke změně jednacího řádu, mnohé byly podle něj akceptovány. Zdůraznil, že etický kodex musí mít poslanec hlavně v sobě. „Bude nám na nic, pokud ho nebudou mít poslanci ve své mentální, personální výbavě. Tehdy bude opravdu platit a budeme příkladem pro Slovenskou republiku jako zákonodárci,“ reagoval na potřebu etického kodexu.
Lídr hnutí Slovensko Igor Matovič by nesouhlasil se zkracováním vystoupení na plénu. Podle svých slov k tomu nevidí nejmenší důvod.
O změně jednacího řádu už v létě mluvilo také nejsilnější opoziční hnutí Progresivní Slovensko. „Klub Progresivního Slovenska je připraven diskutovat o změnách jednacího řádu. Jsme přesvědčeni, že jednací řád potřebuje změny. Už déle voláme například po úpravě etického kodexu, který by upravoval chování poslanců v plénu Národní rady, které je často útočné,“ uvedl tehdy předseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Dodal, že k tématu novely jednacího řádu se zřídila i pracovní skupina, která se dosud nesetkala. „Vnímáme to proto více jako marketingová prohlášení než konkrétní kroky, které bychom uměli vyhodnotit. Míč je na straně koalice, čekáme na konkrétní návrhy. Na diskusi se zúčastníme,“ doplnil.
Nezařazená poslankyně Martina Bajo Holečková také navrhla, aby poslanci povinně absolvovali testy na alkohol. Každý poslanec by podle ní mohl navrhnout provést testy na alkohol a konaly by se, kdyby za jeho návrh hlasovalo alespoň 50 poslanců.
Podobný návrh podalo také hnutí Slovensko. Matovič tvrdí, že vládní poslanecké kluby Směru, Hlasu a SNS mají ve svých řadách přibližně třetinu alkoholiků. S návrhem přišel poté, co na schůzi na začátku prosince měl premiér Robert Fico ukázat vztyčený prostředníček směrem k opozičním poslancům. Podle Matoviče byl pod vlivem alkoholu.