O odvolání slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové (nominantka SNS) se v pondělí jednat nebude, parlament nebude usnášeníschopný. V diskusním pořadu TV Markíza Na tělo to uvedl předseda parlamentního výboru pro kulturu a média Roman Michelko (SNS). K čerstvě schválené novele trestního zákona řekl, že koaliční poslanci nemají problém poslouchat racionální argumenty a že není problém kdykoli zákon novelizovat.
Předseda parlamentního výboru pro kulturu a média Roman Michelko (SNS) v neděli informoval o tom, že slovenský parlament tento týden nebude jednat o návrhu na odvolání ministryně kultury Martiny Šimkovičové. Ministryně by se totiž jednání nemohla zúčastnit, jelikož je na „dlouhodobě plánované pracovní cestě“. O jejím setrvání ve funkci by se mělo jednat v náhradním termínu, jelikož se Šimkovičová v parlamentu chce k návrhu na své odvolání vyjádřit.
Návrh na odstoupení Šimkovičové leží na stole, jelikož ministryně obnovila kulturní spolupráci s Ruskem a Běloruskem, kterou její předchůdkyně Natálie Milanová z důvodu ruské agrese na Ukrajině přerušila hned v březnu roku 2022, týden po zahájení invaze Ruské federace. „Ve světě jsou desítky vojenských konfliktů a podle našeho názoru by na ně neměli doplácet umělci a kultura,“ vysvětlila Šimkovičová své rozhodnutí, které vstoupilo v platnost 15. ledna.
Trestní zákon není problém novelizovat
Michelko se také vyjádřil k čerstvě schválené novele trestního zákona. Poslanci parlamentu podle něj neměli k dispozici všechny informace. „Možná jsme nebyli přesně informováni,“ řekl ke schvalování. „Toto není náš resort (spravedlnost, pozn. red.), nemáme tam ani státního tajemníka,“ zdůraznil s tím, že o problematice budou poslanci z klubu SNS ještě diskutovat.
Slovenský parlament ve čtvrtek schválil změny v trestním právu, a to například včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury, snížení trestní sazby za korupci a hospodářskou kriminalitu nebo zkrácení promlčecí lhůty u některých závažných trestných činů. Opozice i prezidentka Zuzana Čaputová novelu kritizují, slovenský ministr spravedlnosti Boris Susko naopak ke změnám řekl, že zemi vracejí ze středověku do moderní Evropy. Prezidentka uvedla, že jejím cílem je, aby schválené změny nenabyly právní moci. Na prolomení veta hlavy státu má ale vládní koalice ve sněmovně dost hlasů.
„Neočekávali jsme, že to bude takto zneužité,“ pokračoval Michelko a podotkl, že koaliční poslanci nemají problém poslouchat racionální argumenty. „Pokud toto je opravdu velký problém, není problém kdykoli novelizovat zákon,“ uvedl. Pokud tedy prezidentka novelu vrátí do parlamentu, koalice se podle něj může věcí znovu zabývat.
„Jsme schopni otevřít o tomto debatu a umíme případně udělat nějakou korekci,“ avizoval s tím, že si uvědomuje extrémní citlivost tématu týkajícího se násilných trestných činů. Jednali však podle jeho slov v dobré víře, že zákon mění podle okolních vyspělých zemí, kde byl prodiskutován odborníky.
Na závěr se Michelko vyjádřil i k nadcházejícím prezidentským volbám. Řekl, že nevylučuje, že se šéf SNS a místopředseda parlamentu Andrej Danko ještě před prvním kolem voleb vzdá své kandidatury a podpoří někoho jiného. „Tuto možnost nevylučuji, že zkrátka nepůjde do poslední míle, ale že v nějaký čas – týden, deset dní před volbami – se řekne, nebudeme tříštit tyto síly (národní, pozn. red.) a doporučíme jiného kandidáta,“ uvedl. K případné podpoře občanského kandidáta Štěpána Harabina pak řekl, že SNS s ním má „pakt o neútočení“ a že se uvidí, jaké budou průzkumy.