Když se člověk podívá na to, kdo se za sociální demokracii chystá do nové vlády Andreje Babiše, má pocit podivně nepříjemného déja vu. Z bazénku už se směje fanoušek pana prezidenta Zdeněk Škromach a na další místo se třese člověk, o němž jsme si mysleli, že se ho česká politika po všech lžích a excesech zbavila – Michal Hašek, muž známý zaměstnáváním fiktivních mluvčí nebo lhaním v přímém přenosu.

Když v roce 2013 vyhrála ČSSD volby, některým jejím členům se to nezdálo dost dobré, a tak se tajně sešli s jedním bývalým členem – s Milošem Zemanem v Lánech. Všichni svou snahu zbavit se Bohuslava Sobotky svorně popírali, s výjimkou Milana Chovance, který nakonec zrádce zradil. O tom ale nebyl obeznámen Hašek, který byl v té chvíli právě hostem Daniely Drtinové v pořadu Interview 24. Stále dokola tzv. lánský puč popíral, až byl konfrontován s tím, že lže a že Tejc schůzku přiznal. Byl to trapas, za který by se normální člověk styděl do konce života – ne tak Hašek.

Někdejší hejtman Jihomoravského kraje se také vyznačuje tím, že dobře ví, jak si získat popularitu. Platil si z peněz kraje články v Parlamentních listech, protože doufal, že přesně tam dobře osloví svůj elektorát. A spolupracoval se známou obskurní lobbistkou Janou Mrencovou, místo ní ale podepisovaly tiskové zprávy lidé, kteří vůbec neexistovali. Ani to však neznamená, že by Haškova kariéra skončila, naopak se zdá, že mu tandem Babiš-Zeman otevírá cestu na její vrchol.

Hašek si vždycky přál vést ČSSD. Je jednoznačným představitelem její proruské části, té, u které je jen technickým detailem, že dávno není oficiálně spojena s KSČM. Protože zrovna Hašek si s některými soudruhy jistě rozumí lépe než s těmi sociálními demokraty, kteří věří, že Česká republika patří do západních struktur. Moc už jich ale asi nezbývá.

Jestli jste někdy měli pocit, že je opravdu hrozné, jak vypadala Babišova jednobarevná vláda v demisi, možná zjistíte, že pánové prezident a premiér tentokrát umíchali koktejl, do kterého přidali tolik Ruska, kolik jen šlo. Nejde totiž jen o kamaráda Putinových Nočních vlků Michala Haška. Možné je úplně všechno, takže se třeba dočkáme nějakého pěkného místa pro Jaroslava Foldynu a potom klidně může na některé ministerstvo přijít Vojtěch FIiip. 

Jedno je jasné: Vláda, která velmi pravděpodobně vznikne, už nebude pouze vládou Andreje Babiše. Bude to vláda, ve které své ambice realizuje Miloš Zeman a jeho ruští spojenci. Vláda, v níž budou vedle zaměstnanců Agrofertu sedět také zaměstnanci Vladimira Putina a záda jim budou krýt komunisté.

Vítejte v České republice roku 2018.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora