Jak daleko může někdo zajít ve svém lokajském postoji vůči cizím východním mocnostem, můžeme vidět nejen u nás na Hradě, ale čítankovým příkladem je slovenský expremiér z doby československé federace Ján Čarnogurský. Ten by se hodil do nějakého vysílání televize RT jako zapálený propagandista.
Mohlo by nám být trochu jedno, co si nějaký nacionalista a všeslovanský blouznivec myslí na Slovensku o Rusku, ale protože to sděluje na českém webu českému publiku, tak si toho nemůžeme nepovšimnout. V úterý na dezinformačním webu Prvnizpravy.cz vyjádřil nespokojenost nad tím, jak – podle něj – Rusku ubližuje Evropská unie. Ta by si prý měla spíš dát pozor a Ruska se bát.
Čarnogurský píše: „Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg řekl v těchto dnech v rakouském rozhlase, že Evropská unie má zájem na dialogu s Ruskem, ale Rusko takový zájem nemá. Tato věta vyjadřuje úpadek evropské zahraniční politiky a evropské politiky vůbec. Evropa má zájem na dialogu s Ruskem, ale – zřejmě s lítostí – konstatuje, že Rusko nemá zájem na dialogu s Evropskou unií. Proč by také mělo mít?“
Pak Čarnogurský vyjmenovává děsivé eurohříchy, které se na Rusku páchají: „Evropská unie zavedla proti Rusku sankce a každý rok je zostřuje. Evropský parlament přijal usnesení, aby Rusko vybudovalo demokratickou společnost, Evropská unie bude podporovat v Rusku tzv. občanskou společnost (zřejmě zahrnující i Navalného), a pokud Rusko nevyhoví, je třeba jej odpojit od bankovního systému SWIFT, umožňujícího přeshraniční převody peněz.“
Tak pokud jde o sankce, byly zavedeny po anexi ukrajinského Krymu, která byla v rozporu s mezinárodním právem. Bylo to to nejmenší, co se dalo udělat. Vladimir Putin na to reagoval tím, že začal blokovat evropské zboží, zvláště potraviny. Tím poškodil samotné Rusy, pokud tedy nemyslíme funkcionáře Jednotného Ruska, kterým na jejich dačách jistě nic nechybí. Zmínka o demokracii a Navalném ukazuje zatemnění Čarnogurského mysli. Rusko by si ve svém zájmu mělo vybudovat demokratickou společnost. Není důvod, proč by se na ní nemohl podílet opoziční politik a občan Alexej Navalnyj. Ten přece dělá to, co dělal kdysi sám za neomezené vlády KSČ Ján Čarnogurský. Podrobuje kritice zkorumpovanou mocenskou „elitu“. Za propuštění Čarnogurského na konci režimu přišlo demonstrovat asi 15 tisíc lidí. Když dneska někdo v Rusku bude demonstrovat za propuštění politických vězňů, bude zmlácen, zatčen a odsouzen. Je mu to jedno?
Pak je tam něco o tom, jak evropské státy NATO spolu s USA „dělají kolem Ruska stále větší vojenské manévry“, což jako blbost odhalí i žáček základní školy, když se podívá do atlasu, jak vypadají hranice Ruska.
Pak je tam ta závěrečná pasáž, kde se přechází k vyhrožování: „Ať si dámy a pánové z Bruselu uvědomí, že Rusko s nimi žádný dialog nepovede, pokud si myslí, že mohou klást Rusku podmínky, mohou se k Rusku chovat sprostě a pod dialogem chápou přijetí svých podmínek. Rusko vede dialog s Čínou a dalšími východními zeměmi, a pokud Evropa nezmoudří, tak to bude Rusku prozatím stačit… Evropská unie si neuvědomuje, že v nynější mezinárodní situaci tahá za kratší konec. Evropská unie vůbec nemůže mluvit s Ruskem spatra. Spíše by se měla bát.“
Tak to už je skutečně dokonalé. V myšlenkovém světě Jána Čarnogurského by se ti, kdo chtějí demokracii a nelíbí se jim zatýkání a mučení lidí a jejich posílání do lágru, měli bát. Ruska. Mělo by se mlčet o podivných vraždách novinářů a opozičních politiků.
Kde bere Ján Čarnogurský to sebevědomí? Za kratší konec tahá Rusko, které je na tom ekonomicky bídně. Mělo by ho napadnout, že to ve skutečnosti není Evropa, která je závislá na ruském plynu. Rusko je závislé na tom, že Západu svůj plyn a ropu prodá, protože celkem nic jiného nevyváží a bez západních peněz bude v koncích, a to úplně.