GLOSA / Zcela oddaná loutka vůdce Vladimira Putina přispěchala s gratulací k narozeninám. Vjačeslav Volodin, šéf potěmkinovského parlamentu, využil příležitost a sdělil, že Putin spasil Rusko a je třeba se kolem něj semknout.
„Dnes má narozeniny náš prezident Vladimir Vladimirovič Putin. Je správné si připomenout, jaké bylo Rusko předtím, než se stal hlavou státu. Zkáza, hospodářský úpadek, lidé byli opuštění, sociální závazky vůči občanům nebyly plněny, země byla na pokraji dalšího kolapsu. Vladimir Vladimirovič Rusko zachránil, učinil ho silným. Není náhodou, že Washington a Brusel, které chtějí zničit Ruskou federaci, zastavit její rozvoj, se snaží udeřit především na našeho prezidenta. To si musíme všichni uvědomit: Naší odpovědí je konsolidovat společnost kolem Vladimira Vladimiroviče Putina. Všechno nejlepší, Vladimíre Vladimiroviči!“ předvedl Volodin výstup v žánru bojovná rozněžnělost.
Svůj příspěvek Volodin doprovodil obrazem „Putin v sedmikráskách“. Prý si to, jak jsme se dočetli jinde, dokonce pověsil ve své kanceláři.
To je (v Rusku) celkem známé dílko, jež vytvořil jistý Alexej Sergijenko, kterému se přezdívá Ruský Andy Warhol a má za sebou řadu dalších pozoruhodných obrazů Putina. Na jednom je třeba s krasobruslařskou hvězdou Julií Lipnickou. (Ta dopadla, jak se dalo čekat, zazářila v patnácti letech zlatou medailí v Soči a skončila kvůli anorexii.)
To je ale jen takový kolorit. Ten krátký příspěvek je koncentrací lživé kremelské mytologie. Putin měl štěstí, že se chopil moci v době, kdy šly nahoru světové ceny ropy. Kdyby měli tolik peněz k dispozici Gorbačov a Jelcin, vypadalo by období jejich vlády v očích lidu o něco lépe. Před Putinovým nástupem se samozřejmě hodně kradlo a řádil organizovaný zločin. Po jeho usednutí v Kremlu se dál strašně krade a organizovaný zločin provozuje rovnou stát. Válka, sankce a astronomické výdaje na ukrajinské dobrodružství hodily celé Rusko třicet let zpět.
Nazývat nesesaditelného diktátora prezidentem je špatný vtip, ostatně v ruské televizi už mají raději označení „vůdce“ nebo „nejvyšší velitel“. A pokud je Putin pro Rusko skutečně nepostradatelný, ukazuje to, jak hluboko úpadek státu dospěl. Země nemá svým osudem viset na jenom člověku.
Volodin ale chválit a podlézat musí, protože až skončí Putin, půjde od válu a koryta i Volodin. Alexej Sergijenko pak může namalovat místo „Putina v sedmikráskách“ výjev „Putin pod drnem“, nebo složitější kompozici „Putin s Volodinem na vězeňském dvoře v Haagu“.
Sedmikrásky by tam šlo taky domalovat. Proč ne, všechno jde do kytek, jak se někdy říká.