Nastupující prezident Donald Trump na úterní tiskové konferenci nevyloučil použití síly či ekonomického nátlaku za účelem připojení Grónska a znovuzískání Panamského průplavu. Jeden republikánský zákonodárce ve Sněmovně reprezentantů už řekl, že předloží zákon, který prezidenta zplnomocní k vyjednávání o zpětném odkoupení průplavu. Celkově se ale republikánští zákonodárci k prezidentovým plánům stavějí spíš rezervovaně. Demokraté je jednoznačně odsuzují.
V případě, že by se Trump skutečně chtěl uchýlit k silovému řešení, bude postoj Kongresu zásadní. Pravomoc vyhlásit válku má totiž v americkém systému jen legislativa. Prezident je sice vrchním velitelem ozbrojených sil, ale nemůže je nasadit, jak se mu zlíbí.
Aspirace, vyjednávací taktika
V současné době to nevypadá, že by představa nasazení armády měla mezi republikánskými zákonodárci podporu. Předseda senátního výboru pro ozbrojené síly Roger Wicker řekl, že Trumpova slova byla spíše vyjádřením prezidentových aspirací. Nelze je tedy brát doslovně.
Podobně se vyjádřil Michael McCaul, který byl v minulé sněmovně předsedou výboru pro zahraniční vztahy. Se smíchem odpověděl, že podle něj není Grónsko na prodej, a s podobným pobavením odmítl i možnost, že by Trump skutečně použil sílu.
Jiní republikánští zákonodárci, kteří ale nechtěli věc komentovat pod svým jménem, se vyjádřili v tom smyslu, že jde ze strany nastupujícího prezidenta o vyjednávací taktiku. Možnost použití síly tedy také nepovažují za pravděpodobnou.
Narušení spojenectví, nezodpovědné hrozby
Jednoznačného odsouzení se Trumpovy plány dočkaly od demokratů. Senátor Chris Coons, který je vysoce postaveným členem senátního výboru pro zahraniční vztahy, řekl, že Trumpova slova zbytečně vnášejí rozkol mezi spojence. Jeho kolega Chris van Hollen pak prohlásil, že hrozit spojencům za účelem zabrání jejich území nepovažuje za vhodné použití americké síly.
K věci se vyjádřil i předseda demokratické menšiny ve sněmovně Hakeem Jeffries. Ten zdůraznil, že američtí voliči nedali politikům mandát k invazím do Panamy a Grónska, ale k řešení domácích problémů, jako je třeba vysoká inflace.
Výjimku mezi demokraty tvořil senátor John Fetterman. Ten řekl, že sice kategoricky odmítá jakékoliv použití síly, ale pokud by bylo možné Grónsko získat jinak, například koupit, pak by byl pro. Je to zatím jediný vysoce postavený demokratický politik, který Trumpův nápad neodsoudil úplně.
Fox News mluví o obnovení americké nadvlády
Zajímavá je reakce moderátorů na televizní stanici Fox News. Jesse Watters například konsternovanému premiérovi kanadské provincie Ontario ve vysílání řekl, že by měl považovat za čest, že Spojené státy chtějí Kanadu připojit, protože o americké občanství stojí lidé po celém světě.
V pořadu Ingraham Angle, který vede moderátorka Laura Ingrahamová, pak o Trumpově plánu debatovali Ben Domenech, spoluzakladatel konzervativního webu The Federalist a šéfredaktor The Spectator World, a Chris Bedford, který v minulosti také psal pro The Federalist.
Ti se s moderátorkou shodli, že Trumpova slova jsou správná a ukazují, že Spojené státy se vracejí k politice nadvlády na západní polokouli. Domenech se odkazoval na tzv. Monroeovu doktrínu. Trumpovy záměry pak označil za rozumně stanovenou zahraniční politiku.