Od začátku opakují kritici EET, že jde o systém sloužící ke špiclování živnostníků. Že jde o nebezpečný nástroj, který může být zneužitelný. A od téhož začátku Andrej Babiš a Alena Schillerová ubezpečují, že systém nikdo nikdy zneužít nemůže a že jim jde jen o kontrolu podnikatelů, zda neokrádají stát na daních. Jakkoliv tento argument o problému s okrádáním státu na daních zní od Andreje Babiše humorně. Bohužel pro podnikatele, kritici měli pravdu. Stát data z EET nepoužívá zdaleka jen k tomu, k čemu byl systém vytvořen.
Server Blesk zjistil, že data získaná ze systému EET Finanční správa využívá nejen ke kontrole tržeb. Informace předává i dalším útvarům. Například kolegům, kteří mají na starost kontrolu daní z nemovitosti. Informaci zástupce berňáku potvrdil. „Správci daně z nemovitých věcí průběžně prověřují, zda byla daň z nemovitých věcí vyměřena ve správné výši. K tomu využívají všechny skutečnosti dostupné z různých databází, a to jak katastrálního úřadu, ze stavebního řízení, z údajů poskytnutých poplatníkem k dani z nabytí nemovitých věcí, tak případně z vlastní činnosti. Jedním z podkladů mohou být pochopitelně i údaje získané z EET,“ potvrdil pro Blesk Zprávy Lukáš Heřtus z Generálního finančního ředitelství (GFŘ).
Úředníci pátrají po tom, zda čistě náhodou živnostníci nešidí stát i na dani z nemovitosti. Podezřívání totiž není nikdy dost. A protože do systému EET putují i informace o tom, odkud podnikatelé tržby odesílají, může berňák následně pátrat, zda z oné konkrétní adresy podnikatel odvádí daň z nemovitosti, zda má provozovnu řádně nahlášenou, zda má případnou nájemní smlouvu, zda majitel nemovitosti případný nájem daní, a tak dále. Zkrátka, kontrolovat je stále co.
Andrej Babiš i Alena Schillerová už mnohokrát prokázali, že se jim nedá příliš věřit. Komedie kolem EET je dalším důkazem.