Ve středu přišla Rada České televize o předsedu a místopředsedu, kteří v ní pociťovali slabý mandát. Senát se shodl na tom, že odvolání dozorčí komise Rady ČT nebylo v souladu se zákonem o České televizi.
Člen senátní komise pro sdělovací prostředky David Smoljak (za STAN) prohlásil, že rozhodnutí rady je netransparentní a nezdůvodněné. „Nebyly uvedeny žádné zákonné důvody pro toto odvolání,“ sdělil v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Jak hodnotíte středeční rezignaci předsedy Rady ČT Reného Kühna a místopředsedy Jaroslava Dědiče? Co za tímto krokem stojí?
Chápu, že situace, kdy řízení rady de facto přebrala skupina nově zvolených radních, byla pro původní vedení naprosto nedůstojná. Takže to hodnotím jako logický krok a znamení toho, že se oba pánové nechtějí podílet na nastoupené cestě k destrukci stávajících struktur České televize.
Postup rady nebyl podle senátu v souladu se zákonem. Na základě čeho jste dospěli k takovému stanovisku?
Podle právních analýz, se kterými jsme byli seznámeni, současná podoba zákona neumožňuje odvolání dozorčí komise jako celku. Kromě toho nebyly uvedeny žádné zákonné důvody pro toto odvolání.
Z jakého důvodu podle vás došlo k odvolání dozorčí komise, navíc bez jakéhokoli předchozího projednání?
To je asi otázka pro členy Rady ČT, ale osobně se domnívám, že jde o začátek procesu, který ve finále směřuje k odvolání ředitele ČT a jeho nahrazení někým, kdo bude mít bezvýhradnou důvěru neformální většiny v poslanecké sněmovně, tedy ANO, KSČM a SPD. A vzhledem k politickým vazbám některých nově zvolených radních, nepochybně i Trikolóry.
Byl záminkou pro odvolání dozorčí komise odkup pozemků pro ostravské studio České televize?
Podle mého názoru ano.
Může toto odvolání souviset s tím, že přišlo v době, kdy se schvaloval rozpočet televize na příští rok?
To je na tom skutečně nejpodivnější. Odvolat v předvečer schvalování rozpočtu celý expertní orgán, který jako jediný má právo vstupovat do účetnictví a ekonomických podkladů, je skutečně nepochopitelné. Vůbec si neumím představit, jak bude takové jednání o rozpočtu probíhat a hlavně jak může dopadnout.
Je Česká televize v ohrožení? Jde z vašeho pohledu o útok na její nezávislost?
Česká televize je v ohrožení od chvíle, kdy se při její transformaci rozhodlo, že její kontrola bude plně v rukách poslanecké sněmovny. Od té chvíle se politici neustále snaží tento svůj vliv nějakým způsobem uplatňovat a posilovat. Vnímají ji prostě jako svoji televizi, nikoli veřejnou službu. Někdy to přeroste únosnou mez, jako tomu bylo před dvaceti lety v období tzv. televizní krize. Dnes se k podobnému stavu nebezpečně přibližujeme.
Mohla by v Česku nastat situace jako v Polsku a Maďarsku?
Přesně toho se obávám. Proměny média veřejné služby v médium politické posluhy.
Jaký odhadujete další vývoj situace v České televizi?
Proti ČT se zformovala zvláštní aliance čelných držitelů moci a extremistů z okrajů politického spektra. Ostatně stejně jako dříve v Polsku a Maďarsku nebo za Mečiara na Slovensku. Jen pevně doufám, že se přidržíme tradic jiných našich sousedů. Třeba Rakouska, kde vítězové voleb po médiích veřejné služby také často pošilhávají, ale ta jsou zejména díky svým silným profesním spolkům a odborovým organizacím vůči těmto pokusům víceméně odolná. Ale ideálně Německa, kde kontrolu nad médii veřejné služby svěřili společenským, občanským a profesním institucím. Konečně by se tím naplnilo pravidlo, že správné je, když média kontrolují politiky, nikoli naopak.