Senátorský klub STAN se chystá napadnout u Ústavního soudu vládní opatření, které zakazuje vycestování Čechů za hranice. Vláda nemůže pouhým usnesením zbavovat občany základních práv, říká v rozhovoru jeden z jeho zástupců David Smoljak. Zdůrazňuje přitom, že zrušení zákazu by epidemiologický vývoj v zemi nikterak neohrozilo. Bezpečný návrat ze zahraničí má podle něj svá řešení.
Pane senátore, co vás vedlo k podání ústavní stížnosti?
Za prvé pro ten zákaz nejsou žádné logické důvody. Když někdo vycestuje, tak to situaci v České republice nemůže nikterak zhoršit. Jeho návrat se může vyřešit karanténou nebo testováním. Zkrátka jsou nástroje na to, jak to vyřešit, a není žádný důvod plošně zakazovat českým občanům cestovat za hranice.
A za druhé jsme přesvědčeni, že není možné zbavovat občany práv zaručených Ústavou, respektive Listinou základních práv a svobod, pouhým usnesením vlády, se kterým není možné nic dělat. To naše pravidla nepřipouštějí a takhle posouvat to není možné.
Máte k dispozici i nějaké právní analýzy, které vaše tvrzení podporují?
Ústavní právníci podali veřejné prohlášení, že to v rozporu s Ústavou je. Jsme přesvědčeni, že naše stížnost má velkou šanci.
Váš senátorský klub Starostů má 19 členů. Máte předjednanou podporu i napříč dalšími kluby?
Už nyní máme dostatek podpisů, abychom splňovali potřebné kvorum pro podání ústavní stížnosti. Chceme ale získat co nejširší podporu napříč celým Senátem, takže budeme ve sběru podpisů pokračovat do příštího týdne, kdy chceme stížnost podat.
Myslíte tedy, že existuje reálná šance na zrušení daného zákazu?
To nevíme, ale i kdyby ke zrušení zákazu došlo dříve, než rozhodne soud, tak budeme trvat na tom, aby se ta ústavní stížnost projednala, protože je to určitý precedent do budoucna. Jde nám nejenom o to, aby se tenhle zákaz zrušil, ale především nám jde o to, aby Ústavní soud jasně určil této i dalším vládám, které by měly pokušení jednat obdobným způsobem, meze, v nichž se musí pohybovat.
Pochybila podle vás současná vláda při rozhodování v době epidemie?
Myslím si, že je dobře, že vláda před měsícem dupla na brzdu, když přijala ta karanténní opatření. Ale teď na té brzdě stojí už příliš dlouho. Dávno to však ztrácí smysl. Netýká se to přitom jen zákazu překročení hranic, ale i toho, že byly již otevřeny hobbymarkety, zatímco malé provozovny stále ne. Čili na začátku rozhodla dobře, ale nyní už dělá jednu chybu za druhou.
Vraťme se ještě k uzavření hranic. Prezident Miloš Zeman mluvil o tom, že by mohly zůstat zavřené až jeden rok. Když se podíváte na internetové diskuze, nemáte pocit, že od části veřejnosti sílí tlak na zachování zákazu vycestovat?
Ano, vím o tom. Jenže o tak zásadní věci, která se týká ústavních práv obyvatel téhle země, se nedá rozhodovat na základě průzkumu veřejného mínění nebo nějakých momentálních nálad. Všechny ty nápady, že zavřeme hranice na rok nebo dva a pustíme Chorvatsko, se neopírají o vůbec žádné analýzy. Je to čistě nahodilá dojmologie, která nedává naprosto žádný smysl.
Jak velkou roli podle vás zmiňovaná poptávka hraje při rozhodování, co se uvolní? Funguje na vládu tlak veřejnosti?
To je ale právě to, co často říkám. A sice, že je dobře, že vláda na začátku opatření zavedla, ale nemůže se při jejich uvolňování řídit pohledem do průzkumů veřejného mínění a podle toho se rozhodovat. Takhle zodpovědná vláda nemůže a nesmí postupovat. To považuji za zásadní chybu.
Máte pocit, že boj proti koronaviru ohrožuje demokracii, jak varují některé evropské státy? Dochází k jejímu oklešťování?
Ano, ten pocit mám také. Dění v Maďarsku je pro nás velká výstraha. Je to evidentní pokus, jak využít situaci k jednostrannému autoritativnímu posilování moci a likvidaci jakékoliv parlamentní či opoziční kontroly. To je zkrátka cesta, kterou se nesmíme vydat. Je to i jeden z důvodů, proč se takto hlasitě ozýváme proti podle našeho názoru nelogickému a nezákonnému uzavření hranic pro vycestování našich občanů ven.