Aktuální roční období jde ruku v ruce s různými formami respiračního onemocnění, jehož součástí zpravidla bývá i rýma. Podle odborníků bychom si však měli dávat pozor, jakým způsobem vlastně smrkáme. Při špatných návycích prý totiž existuje riziko, že si přivodíme nepříjemné zdravotní problémy.
Podle dětského alergologa Zacharyho Rubina z chicagské nemocnice by se měli lidé trpící rýmou vyvarovat zejména vydechování vzduchu a hlenu z obou nosních dírek, jelikož tím riskujeme způsobení nadměrného tlaku na jemné nosní průduchy, čímž je můžeme poškodit.
Tento tlak údajně může vytlačit viry a bakterie z nosní oblasti do zadní části nosního kanálu, kde mohou být velmi nebezpečné. Podle Rubina je to zapříčiněno tím, že v zadní části krku sídlí Eustachova trubice, která spojuje nos se středním uchem.
„Pokud budete smrkat příliš silně, mohli byste vytlačit hlen, bakterie a viry do Eustachovy trubice a potenciálně zvýšit riziko infekce ucha,“ vysvětluje podle deníku Daily Mail. Násilné smrkání pak může vyvolat také rychlou změnu tlaku za bubínkem, což prý může způsobit bolest uší a v některých případech i prasknutí bubínku.
Kvůli nadměrnému tlaku při smrkání si ale podle odborníků můžete rovněž zlomit drobné kůstky ve vnitřním uchu nebo vyvolat krvácení z nosu, jelikož jsou krevní cévy v nose vystaveny tak velké zátěži, že prasknou.
Jaký způsob smrkání se tedy doporučuje? „Nejlepším způsobem je zakrýt si jednu nosní dírku a pomalu fouknout. Pak to udělejte na druhé straně a obě nosní dírky pečlivě vyčistěte. Následně si umyjte ruce mýdlem a vodou, abyste se ujistili, že nešíříte bakterie na jiné lidi,“ radí profesor rinologie Carl Philpott z University of East Anglia.