
Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh zemřel při izraelském náletu. FOTO: Wikimedia Commons / Khamenei.ir / CC BY 4.0
FOTO: Wikimedia Commons / Khamenei.ir / CC BY 4.0
Na největším stadionu v Libanonu začal v neděli v poledne pohřeb někdejšího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, který zemřel před téměř pěti měsíci při izraelském úderu. Pietní akce se zúčastnily desetitisíce lidí včetně členů Hizballáhu, mnozí z nich se žlutými vlajkami hnutí či fotografiemi zabitého vůdce v rukou.
Izrael paralelně se začátkem smutečního obřadu provedl několik vzdušných úderů na jihu a východě Libanonu a také nízké přelety nad jižním předměstím Bejrútu, kde se akce konala. Informují o tom tiskové agentury i libanonská a izraelská média.
Dlouholetý vůdce Hizballáhu zemřel 27. září, když izraelské letectvo shodilo přes 80 bomb na podzemní bunkr na jihu Bejrútu, v němž se nacházelo hlavní ústředí skupiny. Jeho smrt zasadila citelnou ránu Íránem podporovanému šíitskému hnutí, které Nasralláh za více než 30 let v jeho čele proměnil v mocnou sílu na Blízkém východě.
Mnozí lidé plakali
Podle novinářů agentury AFP byly tribuny a trávník, které mohou pojmout dohromady až 78 000 lidí, zcela zaplněny. Mnozí lidé plakali, zatímco se na obřích obrazovkách vysílaly Nasralláhovy projevy. Když smuteční vůz zvolna projížděl davem, lidé na rakve házeli květiny a někteří také kusy oblečení v naději, že pokud se jich dotknou, budou požehnáni, píše AP.
Sahár Attarová přijela na pohřeb z údolí Bikáa na východě země, které je vedle jižního pohraničí považováno za další baštu Hizballáhu a hlavně na podzim bylo častým terčem izraelských úderů. Aby se lidé mohli pohřbu zabitého vůdce hnutí zúčastnit, „přijeli by i pod palbou“, řekla agentuře AP. „Je to nepopsatelný pocit,“ dodala.
Podle agentury Reuters chce Hizballáh masovým smutečním obřadem, zřejmě největším za nejméně dvě desetiletí, demonstrovat svou sílu poté, co po uzavření příměří na konci listopadu vyšel z války značně oslaben. Při vzdušných úderech, hlavně během intenzivní podzimní kampaně, zahynula většina členů vedení a také tisíce bojovníků hnutí. Po svržení jeho spojence a někdejšího prezidenta Bašára Asada v sousední Sýrii přišel Hizballáh na začátku prosince také o klíčovou zásobovací trasu.
Dnešního smutečního obřadu se zúčastnili mimo jiné íránský ministr zahraničí Abbás Arákčí, irácká delegace včetně šíitských politiků a velitelů milicí a také zástupci jemenských povstalců Húsíů. Arákčí a další íránští představitelé se předtím setkali s libanonským prezidentem Josephem Aúnem, který byl na obřad pozván, ale nezúčastnil se jej. Aún podle prohlášení prezidentské kanceláře íránské delegaci řekl, že Libanon je již „unaven válkou jiných“ a že „za palestinskou věc zaplatil vysokou cenu“.
Vůdce Hizballáhu: Nedovolíme Americe, aby ovládla naši zemi
Obřadu se nezúčastnil ani současný vůdce Hizballáhu Naím Kásim, jehož projev byl na stadion přenášen z neznámého místa a který prohlásil, že hnutí zůstává silné. „Nepodvolíme se a nebudeme nečinně přihlížet tomu, jak jsme nadále zabíjeni a okupováni,“ řekl Kásim. „Nedovolíme Americe, aby ovládala naši zemi. Izrael si nevezme politikou to, co si nevzal ve válce,“ uvedl s odkazem na dohodu o příměří, kterou s Izraelem uzavřela libanonská vláda a zprostředkovaly ji Spojené státy a Francie.
Ačkoli se izraelská armáda z jižního Libanonu už převážně stáhla, její letectvo stále útočí na cíle, které označuje za pozice Hizballáhu, a pozemní jednotky zůstaly v na jihu země na pěti strategických kopcích poblíž izraelských hranic. Kásim řekl, že Hizballáh považuje izraelskou přítomnost na těchto pěti stanovištích za okupaci a že se spoléhá na libanonskou vládu, že diplomatickou cestou zajistí úplné stažení izraelských sil. „Izrael se musí stáhnout ze všech oblastí, které okupuje,“ dodal šéf Hizballáhu.
Izrael: Hizballáh porušuje naše ujednání s Libanonem
Izraelská armáda mezitím potvrdila, že v neděli ráno a také v době pohřbu uskutečnila několik vzdušných úderů na skladiště zbraní Hizballáhu na jihu a severovýchodě Libanonu poté, co v těchto místech identifikovala aktivitu hnutí. To označila za „porušení ujednání mezi Izraelem a Libanonem a hrozbu pro stát Izrael a jeho občany“, s odkazem na platnou dohodu o příměří, kterou za Hizballáh s Izraelem uzavřela za podpory USA libanonská vláda.
Vy se budete specializovat na pohřby a my na vítězství.“
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac také potvrdil zprávy libanonských médií, že krátce po zahájení obřadu proletěly nízko nad jižním Bejrútem izraelské stíhací letouny, zatímco dav na stadionu skandoval „Smrt Izraeli, smrt Americe“.
„Letadla izraelského letectva, která nyní přelétají nad Bejrútem a nad pohřbem Hasana Nasralláha, vysílají jasný signál: Kdo vyhrožuje Izraeli zničením a útočí na Izrael, ten skončí,“ uvedl ministr na síti X. „Vy se budete specializovat na pohřby a my na vítězství,“ dodal.
„Hluk vašich letadel nás nevyděsí,“ reagoval na přelety jeden z řečníků smutečního obřadu.
Nasralláh bude uložen k poslednímu odpočinku později během dne v Bejrútu. Jeho bratranec a nástupce Safíjuddín, který byl zabit při izraelském náletu jen o několik dní později a ještě předtím, než Hizballáh jeho jmenování veřejně oznámil, bude pochován ve svém rodném městě na jihu Libanonu. Oba byli dočasně pohřbeni na tajných místech a Hizballáh na začátku února oznámil úmysl uspořádat jim oficiální veřejný pohřeb, s nímž čekal na stažení izraelských sil z jižního Libanonu.