Loňská smrt populárního herce Matthewa Perryho, který se proslavil především rolí Chandlera v legendárním seriálu Přátelé, pomohla ve Spojených státech amerických odkrýt ilegální obchod s ketaminem. Zároveň také ukázala, jak problematické jsou vztahy mezi lékaři a pacienty z řad celebrit.
Matthew Perry zemřel 28. října loňského roku ve své vířivce v Los Angeles. Podle soudních dokumentů měl v těle velkou dávku ketaminu, konkrétně prý v onen osudný den absolvoval tři injekce tohoto anestetika. V souvislosti s jeho smrtí bylo později na základě policejního vyšetřování obviněno pět lidí. Zjistilo se totiž, že ilegální obchod s ketaminem v prostředí známých osobností jenom vzkvétá.
Podle informací BBC se stal ketamin velmi populární látkou, která je snadno dostupná na černém trhu a také prostřednictvím online prodeje. Nutno však zdůraznit, že ketamin je podle zákona možné získat pouze na předpis. Problém však prý je, že řada lékařů ho svým slavným pacientům předepisuje na požádání, aniž by ho dotyčný člověk nutně potřeboval ke své léčbě.
„Je velice snadné ho získat, ať už ilegálně, nebo na předpis. Jsou celebrity, kterým je ketamin bez problému předepisován,“ vysvětluje doktor a prezident Americké rady lékařů zabývajících se ketaminem David Mahjoubi. Po Perryho smrti údajně federální úřady odhalily širokou zločineckou síť dodavatelů ketaminu, kteří ho ve velkém množství distribuovali po Los Angeles.
Matthew Perry bojoval řadu let s depresemi a úzkostmi, kvůli čemuž se léčil na klinice, kde mu lékaři podávali ketamin a sledovali jeho vedlejší účinky. Perry sice překonal své obtížné psychické stavy, zároveň se však stal na ketaminu závislým, což ho následně přivedlo k pouličním překupníkům a lékařům, kteří mu na požádání drogu předepisovali.
Z policejního vyšetřování vyplývá, že v posledních dvou měsících svého života Perry nakoupil desítky lahviček ketaminu za tisíce dolarů. Během tří dnů před jeho smrtí mu pak prý jeho asistent píchal nejméně šestkrát denně injekce ketaminu.
V souvislosti s hercovou smrtí bylo později obviněno pět lidí. Perryho osobní asistent Kenneth Iwamasa se policii přiznal, že mu pomáhal shánět ketamin a opakovaně ho Perrymu píchal, včetně dávky, která ho zabila. Doktor Salvador Plasencia herci dodával velké množství ketaminu, opakovaně mu aplikoval injekce, což později učil i Perryho asistenta. Doktor Mark Chavez byl obviněn z ilegální distribuce ketaminu, který dokonce odklonil z ketaminové kliniky. Jasveen Sangha je považována za ketaminovou královnu, která lék prodávala celebritám a dalším špičkovým klientům. Právě ona prý Perrymu dodala osudnou dávku drogy. Posledním obviněným je pak Eric Fleming, který zastával roli prostředníka mezi dealerkou Sangha a Perrym.
Celá kauza kromě ilegálního trhu s ketaminem odhaluje, jak problematické bývají vztahy mezi lékařem a pacientem – celebritou. „VIP léčba obvykle není tou nejlepší léčbou. Lékaři jsou také lidé, a přestože skládají Hippokratovu přísahu, ne každý ji dodržuje. Když je vaším klientem celebrita, můžete ztratit soudnost. Existují totiž sliby o pozvánkách na velké večírky nebo o darech do výzkumných programů,“ říká lékař Gerard Sanacora, který je ředitelem programu pro výzkum deprese na Yale University.