Sobotní tragédie v Brně, kdy cizinec zřejmě ukrajinské národnosti nožem zabil romského mladíka a dalšího zranil, rozproudila vlnu protiukrajinských a xenofobních reakcí. Incidentu se snaží zneužít nacionalisté a proruská scéna, Romové pak chystají demonstraci. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) proto vyzval, aby se lidé nenechali manipulovat.
„Smrt, k níž v sobotu došlo v Brně, policie standardními postupy vyšetřuje. Jako každá tragická událost, i tahle budí emoce. Chci všechny vyzvat, aby se pod vlivem zcela pochopitelných emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoliv skupině obyvatel,“ vzkázal ministr vnitra Vít Rakušan na sociální síti. Podle něj je princip kolektivní viny stejně zavrženíhodný jako násilí samo.
Tragédie se stala v sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady. Vše začalo krátce před dvacátou hodinou poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci. Sedmatřicetiletý cizinec tam pobodal dva mladíky, jeden z nich bodnořezným zraněním v nemocnici podlehl. „Útočníka na místě policisté zadrželi a umístili do cely. Cizinec je podezřelý ze zvlášť závažného zločinu vraždy,“ popsal událost mluvčí jihomoravských policistů Petr Vala. Podle dostupných informací vše začalo hádkou v tramvaji kvůli hlasité hudbě.
Kriminalisté se následně obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. „Pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví. Právě proto znovu případné svědky žádáme, pokud byl někdo očitým svědkem (s policisty dosud nebyl v kontaktu) a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linku 158,“ vyzval Vala s tím, že pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemohou být policisté sdílnější. „Kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují. Podali jsme podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby,“ uzavřel policejní mluvčí.
Chceme, aby byl potrestaný viník
Nedaleko tramvajové zastávky vzniklo pietní místo, objevily se desítky svíček, květiny i fotografie třiadvacetiletého zemřelého mladíka. Romové v reakci na tragédii plánují v Brně demonstraci. Podle informací ze sociálních sítí má proběhnout v sobotu od 14 hodin u Janáčkova divadla.
I přesto, že policisté národnost údajného pachatele nepotvrdili, podle dostupných informací se má jednat o Ukrajince. Potvrdil to například starosta brněnské městské části Bystrc Tomáš Kratochvíl (SOCDEM). Podle jeho slov mu to na místě řekli členové rodiny.
V romské komunitě se teď šíří informace o demonstraci, chystané na sobotu k Janáčkovu divadlu. „Chceme, aby byl řádně potrestaný viník, který tuhle ohavnost spáchal, a aby byli vyhoštěni problémoví – ještě jednou zdůrazňuji problémoví – Ukrajinci,“ apelovala podle serveru Seznam Zprávy jedna z iniciátorek akce Žaneta Plachetková.
Dva dny po tragédii pak měla v centru Brna napadnout skupina Romů dva Ukrajince. Na incident upozornil pirátský zastupitel města Adam Zemek, který na sociálních sítích sdílel video z incidentu. To zachycuje chvíle po napadení, kdy už jsou na místě policisté, informovala stanice CNN Prima News. „Právě teď u Špalíčku. Skupina asi 15 naštvaných lidí údajně napadla dva Ukrajince a začala také demolovat vybavení přilehlé zahrádky. Přítomno asi pět policejních aut s posádkami,“ napsal k příspěvku zastupitel.
Nelze uplatňovat kolektivní vinu
Romský aktivista Jaroslav Miko podobné chování zkritizoval. „Odsuzuju jakékoliv násilí, a i když neznám podrobnosti tohoto případu, ať ten útočník dostane náležitý trest, pokud se jeho vina prokáže. K čemu ale nyní nabádají někteří jedinci z romské komunity, a to konkrétně, aby se realizovaly útoky na Ukrajince, aby se demonstrovalo proti Ukrajincům nebo všechny ty verbální útoky na sociálních sítích proti Ukrajincům jako celku, s tím nemůžu souhlasit, byť jsem sám částečný Rom,“ vzkázal na sociální síti.
„Tihle Romové, kteří takto uvažují a uplatňují primitivní princip kolektivní viny, vlastně říkají, že pokud někdy spáchá nějaký Rom nějaký násilný trestný čin na někom z české majority, je v pořádku, touto logikou, pokud majorita bude za ten konkrétní čin odsuzovat všechny Romy, nemluvě o možném pogromu na naše romské ženy a děti,“ řekl Miko a označil takové chování za nebezpečné. „Smrt toho mladého Roma mě samozřejmě mrzí a jedná se o lidskou a rodinnou tragédii, ale zkrátka nikdy nelze uplatňovat kolektivní vinu,“ doplnil.
Proruští dezinformátoři v akci
Sobotní události se snaží využít i dezinformační proruská scéna a nacionalisté. U pietního místa se objevila například Petra Fajmonová Rédová, která loni kandidovala do senátu za proruskou stranu Jindřicha Rajchla, všimly si Seznam Zprávy.
Protesty pak chce podpořit i Zdeněk Pernica z extremistického hnutí Slušní lidé, tragédie zneužívá také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. „Kdo tu nemá co dělat, musí odejít. A Česká republika není místem pro migranty. EU ať se staví třeba na hlavu,“ napsala po tragédii. „Současná vláda nám nekontrolovaným přílivem lidí z východu vytváří z naší země nebezpečné místo k životu,“ pokračovala. „Už mi volalo s podrobnostmi několik lidí, kteří zavražděného znali. Tragické, hrozné. Až se mi do očí derou v nedělním odpoledni slzy,“ napsala dojemně senátorka.
Zwyrtek Hamplová přitom ještě nedávno navrhovala segregaci romských dětí ve školách. „Musí být společně děti všechny. Romské, české a tak dále. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum. Naopak, možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak prostě úplně rozumný krok. Na zdravý rozum bych apelovala a abychom mohli třeba jít EU příkladem, jak si to v ČR upravíme,“ prohlásila v březnu na půdě senátu.
O vině a trestu rozhodují soudy
Chování extrémistů nenechala bez povšimnutí předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Vyšetřování incidentu v Brně teprve začalo a extrémisté už mají jasno, co se stalo, kdo za to může, a uplatňují kolektivní vinu, což je příznačné pro totalitáře. Žijeme v právním státě, o vině a trestu rozhodují soudy. O míře nenávisti v nás si rozhodujeme každý sám,“ reagovala na sociální síti šéfka dolní komory parlamentu.