Boj s epidemií řídila tajemná skupina, nezjistili jsme, kdo tam byl, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který byl členem Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), jenž ve čtvrtek ukončil svou činnost. Tento orgán měl podle něj roli technické podpory, rozhodovalo se ale jinde. „Jako lékaře mě svrběly ruce,“ přiznává. Mezi prvními upozorňoval i na nedostatek ochranných pomůcek. Jak dále vypráví, věci se daly do pohybu až ve chvíli, kdy se dostal do konfrontace s premiérem Andrejem Babišem (ANO).
Ministr vnitra a šéf ÚKŠ Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci ke zhodnocení jeho fungování uvedl, že drtivá většina členů hodnotila činnost štábu pozitivně. Do jaké části se řadíte vy sám?
Ústřední krizový štáb koordinoval vesměs technikálie, spolupráci resortů. To šlo takřka dokonale a od té doby, co byl ustanoven, tak se věci začaly řešit. Zažil jsem oba vedoucí. Celé je to takový armádně-policejní orgán. Ministru vnitra to zjevně sluší. V této události to byl ale spíše podpůrný orgán. Epidemii, i když tohle tedy nebyla technicky vzato epidemie, má řídit hlavní hygienik, ale řídila to trochu tajemná skupina na ministerstvu zdravotnictví, u které jsme ani nezjistili, kdo tam byl. Nám odpovídal profesor Prymula, pokud byl na jednání, nebo hlavní hygienička. Jiné lidi jsme neviděli, podle novinových článků a z kuloárů si myslím některá jména. Ale dodnes nevím, kdo to řídil a na základě čeho. Tedy Ústřední krizový štáb skvěle zajišťoval technickou podporu, ale nerozhodoval o principiálních věcech. Některé nápady z něho se přenášely na ministerstva nebo vládu a tam se rozhodlo.
Jak hodnotíte samotnou spolupráci uvnitř štábu?
My, nominovaní opozicí (Romana Šmuclera nominovala TOP 09 – pozn. red.), jsme mohli přinášet podněty a vždy nám odpověděli a řada věcí se realizovala. Minimálně naše názory asi měly na štáb vliv. Rád bych pomohl i v nějaké faktické pracovní skupině, ale tam jsme přiřazeni nebyli. Tedy jednou týdně jsme byli na jednání. Osobně mě jako lékaře svrběly ruce. Podle mě byla potřeba odpracovat spoustu hygienicko-epidemiologických opatření. Kdyby to někdy zase přišlo, ať to řídí hlavní hygienik a přizve vědeckou radu a poskytovatele péče. Rádi budeme i jako představitelé komor. Víc hlav a rukou by se hodilo. Nějaké věci jsem posunul, ale často tajně. Napsal jsem něco, co někdo odnesl na ministerstvo, a ono to po nějakých připomínkách vesměs klaplo.
Ministr Hamáček na tiskové konferenci dále uvedl, že je štáb připravený znovu se scházet. Pokud jde o váš odhad, myslíte, že bude letos opět aktivován? Měli bychom se připravovat na druhou vlnu nemoci na podzim?
Já nemám rád strašení a hádání z kouzelnické koule. Máme, podle informací ze štábu, dost materiálu, co není, se koupí. Naše zdravotnictví má obrovskou kapacitu, zvládli bychom i skutečnou epidemii s násobně více nemocnými. Není čeho se bát. Lidé mají dodržovat základní hygienu a užívat si život. Ekonomika se musí poprat s krizí. Děsit se druhou vlnou nebo pádem meteoritu je vyslovená sebevražda.
Je Česko případně dobře připravené? Jak by to podle vás vypadalo? Nasadíme znovu roušky?
Roušky, lépe respirátory, bych konečně rozdal, kdyby něco přišlo, kromě profesionálů hlavně těm ohroženým skupinám, a zásobit je dezinfekcí. Nemá smysl zavírat školy, fabriky a divadla. Jen musejí lidé dodržovat hygienu. Kdyby bylo zle, ať jdou do divadla s rouškami. Málokdo se tam asi líbá s cizími lidmi. Divadlo nebo koncert jsou extrémní případy, ale s trochou dobré vůle lze nastavit cokoli. Nepochybně klíčové věci jako školství a výrobu.
Jak hodnotíte činnost premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s jeho mediálními výstupy?
Já s ním naposledy mluvil třetího března, kdy jsem dost naléhavě vyžadoval, ať se začnou shánět respirátory, a v tu chvíli to začalo. Zvýšili jsme na sebe hlas, ale věci se pohnuly. Dokážeme se domluvit. V Ústředním krizovém štábu jsem byl o jednání dříve než ostatní, tak to asi byl výraz určitého respektu, že tomu rozumím.
Jaké hlavní ponaučení si z epidemie odnášíte?
Respektujme stát a jeho procedury. Spousta věcí se vypnula na začátku a improvizovalo se. Co nás asi čeká, jsme si řekli včas na vědecké radě, což je v zásadě elita medicíny a poradní orgán ministra zdravotnictví (Adama Vojtěcha za hnutí ANO – pozn. red.), ale nic se nestalo. Vědecká rada naopak měla sestavit tým a spolu s Radou poskytovatelů a komorami na tom pracovat dennodenně. To jsme nevyužili a zatažena do toho nebyla naplno ani Univerzita Karlova. Naopak se objevili lidé, o kterých jsme do té doby neslyšeli. Jakmile vzal ÚKŠ do rukou ministr Hamáček, dostalo to pohyb a byla to místy i radost. Škoda že medicínskou část neřídila rozumná a vzdělaná doktorka Rážová a Vědecká rada s profesorem Svačinou. Navíc k tomu byly schválené epidemické plány, které se neaktivovaly. Tedy, kultivujme si ve státě odborníky, a když se něco stane, žádná improvizace, ale podle procesů. Vidíte, že se na komoře stal ze mne skoro voják (úsměv). Ale to je veřejná služba!
Podařilo se podle vás už české společnosti vrátit zpět „do normálu“?
Ani omylem. Pacienti jsou vyděšení, spousta lidí nepracuje, nenakupují se investice. Pokračuje boj se strašlivou infekcí. V Darkově se dostali k těm 400 mytickým případům v krátké době, kdy se mělo skládat Česko. Nestalo se nic ani v blízkém Českém Těšíně, v Praze o tom víme jen z televize a v nemocnici jsou tři pacienti. Zato ekonomickou krizi, kterou si západní civilizace způsobila svojí zbabělostí a neorganizovaností, nepřehlédneme a brutálně zasáhne i medicínu.