Plošný zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků zakrývajících ústa a nos získává politický nádech. V rozhovoru pro deník FORUM 24 o tom mluvil člen Ústředního krizového štábu lékař Roman Šmucler.
Vzniklou situaci považuje Šmucler za nejhorší možný scénář, který mohl po zavedení povinnosti nosit roušky nastat. V praxi může podle něj věc dojít tak daleko, že příznivci vlády roušky nosit budou a odpůrci nikoli.
Doplnil, že na tuto formu politizace rouškového nařízení již upozorňoval i ostatní členy krizového štábu. „Vyprávěl jsem jim, že jsem byl na Karlštejně, a tam to i mladí lidé nenosili. Dávali najevo, že je vláda omezuje,“ popisuje Šmucler.
Aktuální nastavení, kdy lidem hrozí za pohyb mimo domov bez roušky pokuta až deset tisíc korun, podle něj v první řadě postrádá logiku. „V normální zemi to funguje tak, že si lidé nosí svoje roušky do obchodu a u vchodu je případně někdo, kdo jim roušku dá, pokud si ji zapomenou. Takhle to funguje v civilizovaných zemích. A myslím, že my civilizovaná země jsme. Přece nebudeme chtít po lidech nesmysly,“ uvažuje Šmucler.
Navíc dodává, že ochranu pomocí roušek nepovažuje za úplnou. „Kdyby někdo chtěl lidi opravdu ochránit, tak jim musí dát i nějaké brýle. Ten virus se nešíří pouze dýcháním, ale i očima. Takže jestli to myslíme opravdu vážně, tak musíme dát lidem celohlavovou masku,“ vysvětluje. Ač připouští, že to může znít jakkoliv absurdně, stejně absurdní je podle něj věc samotná.
Závěrem upozorňuje na to, že záležitost komplikuje i možný vývoj v budoucnosti. Pokud by přišla druhá vlna epidemie nemoci COVID-19 a vláda by musela přistoupit k opětovnému zavedení restriktivních opatření, lze podle něj očekávat, že občané nebudou spolupracovat tak ochotně jako doposud.
Celý rozhovor s Romanem Šmuclerem najdete zítra na našem webu.