Po lednovém volebním debaklu italského nacionalisty Mattea Salviniho, jehož zdravicí se okamurovci ještě loni chlubili na Václavském náměstí, stihla jejich zahraniční spřízněnce další neblahá zpráva. Jistá velmi podivná ruská společnost obchodující s leteckými součástkami, žaluje politickou stranu francouzské krajně pravicové populistky Marine Le Penové o vrácení 10,8 milionu dolarů, které dostala v roce 2014 jako půjčku na podporu volební kampaně.
První jednání je stanovené na 2. června u Moskevského městského rozhodčího soudu. Informoval o tom investigativní portál Open media s odvoláním na uvedený soud.
Ruské peníze byly na jednání Le Penové vidět. Průběžně projevovala sympatie k vůdci Vladimiru Putinovi a mnohokrát také odjela do Moskvy na jednání s lidmi z Putinova bezprostředního okolí. Kritizovala protiruské sankce za okupaci ukrajinského poloostrova Krym a podporu ozbrojenců ve východní Ukrajině.
Předmětnou půjčku poskytla Le Penové Národní frontě (od roku 2018 přejmenované na Národní sdružení) v Moskvě sídlící První česko-ruská banka v září 2014. Peníze jmenovaná strana sháněla jen obtížně, neboť francouzské i německé banky jí půjčku před prezidentskými i parlamentními volbami v roce 2017 odmítaly poskytnout. Informoval o tom server Rádia Svobodná Evropa RFE/RL s odvoláním na Le Penové partajního pokladníka Walleranda de Saint Justa, který už dřívější kritiku, že Národní fronta jen slouží k prosazování zájmů Kremlu ve Francii, odmítal s tím, že dohoda s mezitím zkrachovalou bankou „nemá s Putinovou politikou co do činění.“
Potíž nastala s krachem jmenované banky, po němž se pohledávka z úvěru francouzským krajně pravicovým populistům ocitla dalšími převody, které popsal ruský investigativní server Open media, v rukou ruské firmy Aviazapchast působící v oblasti letectví, která je podle předloňské zprávy v Americe sídlícího německého Marshallova fondu „zapojená do strategických partnerství s vysokou prioritou pro ruský stát, včetně vývozů pro syrské ministerstvo obrany“. Předmětná firma podle serveru Moscow Times konkrétně dodává ruské navigační vybavení a náhradní díly do Asie i Afriky a speciální kovy pro potřeby syrského letectví.
Jediný akcionář Aviazapchastu, Valerij Zacharenkov, který má podle dokumentu Think Tanku Securing Democracy údajně vazby na ruské tajné služby, podal žalobu o vrácení úvěru zkraje prosince.