Nic naplat, dokončení plynovodu v Baltském moři chce zabránit i administrativa Joea Bidena. Ministerstvo zahraničí Spojených států v aktuální zprávě konstatuje, že četné firmy, které se na předmětném projektu podílely, nyní z obavy ze sankcí Nord Stream 2 opouštějí.
Pohrůžka Spojených států sankcemi proti plynovodu Nord Stream 2 zjevně plní svůj účel. Obavy ze sankcí zaměřených proti firmám, jež se buď přímo podílely na stavbě plynovodu, anebo pro něj zajišťovaly nezbytné služby jako pojištění, revize či certifikaci, přiměly už 18 evropských společností k tomu, aby tento projekt opustily anebo přislíbily, že tak vbrzku učiní. Jsou mezi nimi i nejméně dvě německé firmy, z toho jedna strojírenská a jedna pojišťovací. Vyplývá to ze zprávy, kterou předneslo americké ministerstvo zahraničí v Kongresu.
Spojené státy dosud uvalovaly sankce v souvislosti s Nord Streamem 2 výhradně jen proti ruské společnosti KVT-RUS provozující pokládkovou loď Fortuna. Tuto společnost i plavidlo předmětná zpráva také výslovně uvádí. Žádné další firmy však zatím k překvapení pozorovatelů v souvislosti se sankcemi výslovně nejmenuje. Zprávu předalo ministerstvo zahraničí Kongresu minulý pátek, ale nezveřejnilo ji. Až v pondělí se ji pak podařilo získat agentuře DPA.
Ze společností, které nyní rozestavěný ruský plynovod opouštějí, se podle ministerstva z Washingtonu jedná o pojišťovací koncerny sídlící převážně ve Velké Británii. Je mezi nimi ale také švýcarská skupina Zurich a Axa Group se sídlem v Paříži.
„Bez okamžité a rozsáhlé akce bude Nord Stream 2 dokončen. Naši spojenci napříč Evropou budou předmětem Putinova vydírání i agrese a schopnost NATO zakročit bude zásadně omezená, zatímco do truhel Kremlu potečou miliardy,“ apeloval na Bidenovu administrativu republikánský senátor Ted Cruz.