Charles Aznavour zemřel. Legendárnímu francouzsko-arménskému zpěvákovi, herci a diplomatovi bylo 94 let. Jeden z nejznámějších šansoniérů světa se prosadil také jako herec a podnikatel. Vlastnil vydavatelství, organizoval koncerty. Jako herec se objevil ve více než 60 filmech, složil přes tisíc skladeb.

Zde jsou některé z jeho nejznámějších písní.

V anketě CNN byl Charles Aznavour zvolen za Největšího umělce století na celém světě. Jeho skladby se objevily v mnoha filmech, často si je „půjčují“ jeho kolegové a následovníci. V mládí pracoval i pro Edith Piaf, která mu pomohla při startu. Charles Aznavour vystoupil také v České republice. Naposledy to bylo letos na jaře.

Charles Aznavour se na svojí uměleckou dráhu připravoval od mládí. Navštěvoval baletní a divadelní kurzy. Jeho maminka zpívala po pařížských barech. Po tom, co se mu povedlo nastartovat pěveckou dráhu a kariéru textaře, se stal také známým hercem. Jeho srdeční záležitostí byl ale zpěv. Zpíval v několika světových jazycích. Také v Praze na jaře 2018 hovořil střídavě francouzsky a anglicky. Ani ve velmi pokročilém věku při koncertech nepotřeboval zařízení s nápovědou.

Charles Aznavour byl synem arménských uprchlíků. Ke svému původu se hrdě hlásil. Když jeho zemi postihlo v roce 1988 zemětřesení, založil charitativní projekt a obyvatelům pomohl výtěžkem z některých svých písní. V Jerevanu je po něm pojmenované náměstí, byl také jmenován vyslancem a stálým zástupcem UNESCO v Arménii. Kromě mnoha hudebních ocenění je také nositelem nejvyššího francouzského vyznamenání.

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora