Na proměnu bývalých signatářů Charty 77 v osoby nahrávající současnému kremelskému režimu už jsme si zvykli. Jsou to ale pozoruhodné proměny. Aby se někdo postavil na stranu kliky, která vraždí, mučí, vězní a lže, to musí mít nějaké zvláštní důvody.
Bývalý ministr vlády Miloše Zemana, velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta dává najevo, že za viníka otravy opozičního politika Alexeje Navalného nepovažuje nějaký ruský subjekt.
V pořadu na Českém rozhlasu Plus řekl: „Je tlak ze strany Spojených států na Německo, aby byl zastaven projekt Nord Stream 2. A paní kancléřka pro to potřebuje vážný důvod, protože to bude bolestivá záležitost jak pro Německo tak i Ruskou federaci.“
Nezdá se mu ani to, co o příčinách otravy uvádějí němečtí odborníci: „Já se domnívám, že je v zájmu Ruské federace, aby se celá záležitost vyšetřila. Navíc já mám pocit, že bude docela dobře spolupracovat sám Alexej Navalnyj, protože včera v tom interview, které poskytl z nemocnice, se rozhodl, že se navrátí zpátky do Ruska… tam ta záležitost bude velmi dobře probíhat, protože bude spolupracovat oběť…. Tam je těch problémů několik. Jeden z nich je právě skupina novičok. Jako problematické ale vidím označení jedu jako ze skupiny novičok. Jde o ty organofosfáty, které se našly po rozboru v laboratořích v západní Evropě, ale podle ruské strany zcela absentují v materiálech z omské nemocnice.“
Pokud jde o novičok, Bašta tvrdí: „Ale z těch šesti otrávených látkou, která je takto nazývána, zemřel jen jeden. Trčí z toho jednoduchá kazuistika, kdy se říká ruský plyn, jedovatý plyn, otrava. Jakmile položíte otázku cui bono, jste označen za zastánce Kremlu.“
Ne, takhle to skutečně není. Otázku, v čí prospěch se to stalo, si lze položit. Je ale poněkud zvrácené, když vezmeme v úvahu všechno, co víme, abychom na ni odpovídali ve stylu Jaroslava Bašty a ruských dezinformačních médií. Bašta má před sebou různé verze a sáhne s jistotou po zcela fantasmagorické. Pak ho lze nejen označit za zastánce Kremlu, ale on prostě JE zastánce Kremlu.
Nemáme dost hmatatelných důkazů, abychom každého, kdo tu tlumočí ruské nesmysly, mohli s jistotou prohlásit za agenta. Pro praxi ale úplně stačí, že se někdo jako agent chová.
U pana Bašty tu máme ještě další kontext, totiž jeho poslední politické angažmá. Sociální demokracii už dávno opustil a teď se angažuje v hnutí BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA (BOS). Za něj neúspěšně kandidoval v květnu 2019 jako nestraník ve volbách do Evropského parlamentu. Pak do hnutí vstoupil a teď je jeho prvním místopředsedou.
Na stránkách této entity se dočteme v jejich prohlášeních a programu pozoruhodné věty. Třeba:
Odmítáme skryté podřizování České republiky cizí moci, obáváme se hrozeb plynoucích z nelegální migrace a mezinárodního terorismu, ze stále viditelnějšího působení islamistických fanatiků na území naší vlasti.
Odmítáme vysílání českých vojáků na nesmyslně předražené zahraniční mise za situace, kdy není zajištěna ani minimální obrana obyvatel České republiky a nejsou zajištěny ani naše státní hranice. Trváme v této věci na důsledném uplatňování znění Severoatlantické smlouvy o NATO.
Jsme členy vojenské aliance NATO, která se stává stále více nedůvěryhodnou organizací.
Pandemie dokázala, že NATO je špatná aliance ve špatný čas s neschopným vedením a cíli, které dříve či později rozpoutají válku v Evropě. O EU platí totéž, v krizi se ukázala jako zbytečná a příliš nákladná instituce.
Národní státy se projevily jako jediné akceschopné entity, které dokázaly reagovat na nové hrozby. Svůj úkol však mohou plnit pouze v případě, že v jejich čele (na všech úrovních rozhodování) budou vlastenci, a nikoliv sluhové globalistů jako doposud.
Pokud máme být schopni uskutečnit cíl vystoupit z nereformovatelné EU a NATO, musíme včas přijmout řadu zásadních opatření. Jedná se zejména o hledání potencionálních spojenců, zejména z řad V4, Rakouska, ale i dalších států včetně těch, kteří jsou mimo EU a NATO. Jde také o přípravu naší ekonomiky, oblasti bezpečnostní a dalších oblastí, které se mohou stát objektem nátlaku ze strany jak EU (viz proces brexitu), tak i členských států NATO.
Lhát a rozbít
Takový program je jasně zcela v souladu se zájmy Ruska. Rozbití Evropské unie, nebo aspoň vystoupení Česka z něj. Totéž se týká NATO. Pak bychom tady měli osamocenou zemi. Protože to vypadá přece jen poněkud hloupě, vymýšlí se utišující náhražka jakési mytické spolupráce středoevropských postkomunistických zemí. K tomu patří oslava národního státu, který prý všechno zvládá nejlépe.
Jak si taková země zajistí svou obranu a jak na tom bude ekonomicky, když jde 80 procent našeho exportu do zemí Unie, to nám tihle lidé vysvětlovat nebudou. Mohou se ale spolehnout na to, že takové otázky mnozí lidé ani klást nebudou. Máme tu už případ brexitu, kdy se – samozřejmě taky za účasti ruské hybridní propagandy – podařilo dosáhnout vystoupení Spojeného království z EU. Během tamní kampaně se lhalo, voliči blouznili o obnově impéria a novém zlatém věku. Nebude z toho nic, jen problémy na straně Britů a Unie, ale co na tom, Znělo to všechno tak sladce. Dost podnikatelů, co brexit halasně podporovali, si předem své podnikání převedli do jiných zemí, aby je vzniklá bariéra mezi ostrovy a kontinentem osobně nepostihla.
Proč se Jaroslav Bašta takhle chová? Je to pozůstatek z dob 1968–1970, kdy byl členem trockistického Revolučního hnutí mládeže, které normalizační režim kritizovalo zleva? Baštu za to tehdy zavřeli. Je to trvalý odpor ke kapitalismu a „americkému imperialismu“, pro který se našel nový spojenec? Je to nějaká porucha mysli? Těch možností, proč se někdo stane destrukčním činitelem, je mnoho. Zatrpklost, ukřivděnost, finanční nouze, osobní nenávist ke konkrétním lidem, vydíratelnost.
Měli bychom na prvním místě z lidských ohledů vzít v úvahu, že si někdo ty věci skutečně myslí. Pokud ale někdo bere vážně tvrzení ruských úřadů, že Navalnyj na území Ruska otráven nebyl, protože tamní lékaři, kteří nejdříve říkali, že byl, najednou změnili názor, patří takové přesvědčení do kategorie „porucha mysli“. Tam také patří představa, že snad ruské úřady budou něco objektivně vyšetřovat. To je asi stejně pravděpodobné, jako kdyby Stalinův kat Berija najednou chtěl vyšetřovat činnost NKVD.
Jsou to smutné osudy. O to smutnější, že do bažiny kremelského lhaní tihle lidé vtahují i druhé.