Klimatická aktivistka Greta Thunbergová svolala na úterý před budovu Evropského parlamentu ve Štrasburku protest. Chce tím podpořit zákon pro obnovu přírody, kterým se v tomto týdnu budou zabývat europoslanci. Aktivistka ze Švédka evropské poslance vyzvala, aby legislativu neodmítali, a naopak hlasovali pro její co nejtvrdší podobu. Podle českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) je akce Grety Thunbergové pouze pokus o zviditelnění se části zelených europoslanců a snaha zastavit jejich klesající preference.
„Čím více se blíží volby do Evropského parlamentu, tím více se tady různé skupiny snaží zviditelnit. Já osobně vnímám přítomnost Grety Thunbergové – tady na protestech – jenom jako pokus o zviditelnění části zelených europoslanců,“ řekl deníku FORUM 24 přímo ve Štrasburku europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Je to taková snaha zastavit klesající preference této skupiny a odvrátit velikou blamáž, kterou připravili společně s Fransem Timmermansem (výkonný místopředseda Evropské komise, který má v gesci zelenou politiku, pozn. red.), která se týká zákonů ke Green Dealu. A ty jsou prostě nerealistické,“ pokračoval Zdechovský k akci Grety Thunbergové před budovou Evropského parlamentu. Podle něj nejsou jeho slova žádné lobby průmyslových podniků. „To je opravdu kritika seniorních profesorů na univerzitách, kteří říkají, že pokud to bude v této podobě přijato, tak ničemu nepomůže a zlikviduje to veškerý průmysl ve státech Evropské unie,“ vzkázal europoslanec.
Demonstranti se v úterý v ranních hodinách shromáždili před Evropským parlamentem ve Štrasburku. Naléhají na Evropskou unii, aby schválila zákon zaměřený na posílení obnovy přírody, která utrpěla škody v důsledku několika desetiletí průmyslového rozmachu.
„Naším vzkazem pro politiky je, aby volili přírodu a lidi místo zisku a chamtivosti, naléháme na ně, aby tento zákon neodmítali, ale aby odhlasovali co nejsilnější zákon,“ řekla Greta pro server Euronews s tím, že politici již několikrát ztratili její důvěru, ale dostávají mnoho příležitostí, aby jejich činy odpovídaly jejich slovům. V sázce je podle aktivistky bezpočet lidí, kteří v případě nepřijetí zákona přijdou o život a živobytí.
Návrh zákona pro obnovu přírody (Nature Restoration Law) je klíčovou součástí evropské Zelené dohody, jejímž cílem je stanovit nejambicióznější cíle v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti. Unie by se tak stala lídrem v boji proti klimatu. Norma, kterou představila Komise, počítá s tím, že státy EU zlepší do konce desetiletí stav alespoň 30 procent suchozemských, pobřežních, mořských i sladkovodních ekosystémů, které jsou v současnosti ve špatném stavu.
V červnu členské státy schválily společný postoj k návrhu a ve druhé polovině roku by tak měly vyjednávat o konečné podobě pravidel s europoslanci. Debatu ovšem podmiňuje odsouhlasení návrhu na červencovém plénu. Pokud by byl odmítnut, pravděpodobně se již nestihne projednat případný nový návrh komise do konce současného volebního období. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans zároveň vyloučil, že by byla unijní exekutiva ochotna další návrh předložit.
Přestože měl původně návrh zákona potenciál k úspěchu a podporu od předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, její frakce EPP se odvrátila. Důrazně se nyní staví proti návrhu a tvrdí, že jeho kontroverze odhalila hlubokou propast mezi politiky, kteří věří, že ohledy na klima a přírodu převažují nad všemi ostatními obavami, a těmi, kteří hledají rovnováhu mezi dopadem na změny klimatu a na obyvatele Evropy. V dopadech změn na Evropany vidí rizika. Přijetí zákona by podle nich znamenalo katastrofu pro venkovské komunity, farmáře a rybáře i veřejné orgány, které by se musely vypořádat s právními důsledky.