KOMENTÁŘ / Rok 2024 je supervolební rok. Rozhodnutí miliard voličů v různých částech naší planety zásadně ovlivní vývoj mezinárodního dění následujících let. A rozhodně tímto nemyslím nedávnou frašku prezidenta Putina. Svobodné volby letos čekají významnou část demokratického světa a občané by příležitost využít svých voličských práv rozhodně neměli promarnit.
Proč je letos v centru pozornosti tolik geopolitika? A proč si myslím, že je v době všudypřítomnosti nových technologií na čase začít hovořit o právu nebýt manipulován?
Supervolební rok a kraken z Kremlu
V červnu se ve všech zemích unijní sedmadvacítky utkají kandidáti do Evropského parlamentu a na podzim bude celý svět sledovat průběh prezidentských voleb v USA. V lednu proběhly prezidentské volby na Tchaj-wanu, k volebním urnám jde miliardová Indie. Mimo to se v druhé polovině tohoto roku očekává, že proběhnou volby v Británii.
Letošní volební rok je navíc specifický. Není to jen unikátní souhra okolností, kdy se během jednoho roku odehrají volby v tolika klíčových regionech. Letošní rok se navíc opět nese ve stínu pokračující ruské agrese na Ukrajině. Dva roky po začátku tažení ruské armády na Kyjev se jen potvrzuje, že imperialismus Putinova Ruska nezná hranice. Jeho vidinou je svět, který by fungoval podle jím diktovaných pravidel. A evidentně se k tomu nezdráhá použít jakýchkoliv prostředků. Těch násilných a krvavých, i těch méně nápadných, jako vměšování a ovlivňování. Kdo nevěří, ten ať si pustí ruskou televizi.
Snahy Ruska ovlivnit výsledky demokratických voleb a tím budoucnost demokratického světa jsou drsnou realitou, na kterou musíme být připraveni a schopni jí čelit. Chapadla kremelského krakena mohou nabývat různých forem. Od aktivit na sociálních sítích až po existenci nejasně financovaných kvazi mediálních platforem. Ne že by pokusy diktátorů o vlivové operace byly něčím novým. Nový je však potenciál moderních technologií, které mají k dispozici a které jsme ještě před nedávnem neznali.
Trollí farmy a všudypřítomné deep fakes
Příkladů je mnoho. Už několik let máme co do činění s aktivitami takzvaných trollích farem, které zahlcují sociální sítě poplašnými hoaxy, protizápadní propagandou a nenávistnými komentáři. Jedná se o zaběhnutou taktiku, kterou zejména v Petrohradě zvládají velmi efektivně.
V posledních měsících se navíc hodně mluví o fenoménu tzv. deep fakes a jejich zneužívání ke klamavým a manipulativním kampaním. Asi každý z nás tu a tam narazí na videa, která k nám promlouvají známými hlasy a ukazují nám důvěrně známé tváře, ačkoliv se za ně jen skrývají. Jedná se také o zmanipulované fotografie, kdy dnes už ani nemusí jít o dobře zvládnutou fotomontáž, za kterou stojí hodiny práce grafika, ale o vygenerovaný obrázek, který vznikl díky pečlivě sepsanému zadání do počítače. Jsou to také ještě do nedávna neznámé technologie, které umožňují nasimulovat interaktivní telefonický hovor s hlasem určité osoby.
Prvním problémem s deep fakes je jejich ztížená odhalitelnost. Dnes už i trénované oko a ucho často těžko rozezná rozdíl mezi autentickým videozáznamem a za pomoci umělé inteligence generovaným deep fake. A to může snadno vést ke zmatení. Zatímco například při návštěvě kina očekáváme, že za záběry spektakulárních scenérií stojí pokročilá práce filmařů s umělými efekty, dost možná i za použití umělé inteligence, u šokujícího videa, které nám zrovna nasdílel kamarád na sociálních sítích, jeho pravost na první pohled ověřit nemusíme. Je to pravda? Není to pravda? No, mohla by být. Vždyť to vypadá autenticky…
Druhým problémem s deep fakes je jejich dostupnost. „Ukuchtit“ předvolební deep fake se s dostupností softwarových nástrojů zdá být přitom vcelku jednoduchým úkonem. Recept může být snadný. Přidáte známou tvář. Známý hlas. Narativ k démonizaci protivníka. Uploadujete online. Šíříte. Zaplavujete internet a ovlivňujete. Nepotřebujete týmy grafiků, velké filmové štáby ani specialisty na zvláštní efekty. Angažované trollí farmy doplňují chytří boti. Úkony, které dříve stály velké množství peněz a lidského kapitálu, jsou proveditelné rychle a bez vysokých nákladů.
Právo nebýt účelově manipulován
Jak se k fenoménu deep fakes postavit? Měl by stát na něco takového reagovat? Jako pirátský politik budu vždy bojovat za právo každého člověka na přístup k objektivním a nestranným informacím. Jenže jak se bránit aktivitám trollích farem? A jak se vypořádat s tím, že internet je stále více zaplavován automaticky generovaným obsahem, jehož pravost bude stále obtížnější ověřit? Řešení možná spočívá v nastavení naší perspektivy. Že náš přístup k objektivním a nestranným informacím jde ruku v ruce s právem nebýt manipulován.
Autorem je ministrem zahraničních věcí za Piráty.