Poslanci na středečním jednání debatovali o vládní novele, podle které měl třetinu členů mediálních rad vybírat senát. Návrh měl podle předkladatelů zvýšit nezávislost veřejnoprávních médií tím, že by došlo k rozdělení volby radních mezi obě komory parlamentu. Opoziční politici vyjadřovali názor, že koalice chce novelou ovlivnit jmenování generálního ředitele České televize. Kvůli kritice poslanci o změnách nakonec nehlasovali.
Sněmovna jednala o novele, která by změnila pravidla výběru radních České televize a Českého rozhlasu. „Novela vychází z dlouhé diskuse, která trvala desítky let jak na politické, tak odborné úrovni. Je to řada let, co poprvé senát přišel s návrhem na rozdělení vlivu na volbu do mediálních rad,“ řekl o novele předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
Nově podle novely měli poslanci vybírat třetinu radních a třetinu senát. Zvýšil by se také počet radních České televize z patnácti na osmnáct. Kdyby byla novela schválena, nově by také nebylo možné odvolat rady jako celek, ale jen jejich jednotlivé členy.
Opoziční poslanci uváděli, že za novelou stojí snaha vládní koalice ovládnout média veřejné služby a ovlivnit volbu generálního ředitele České televize. Kritizovali hlavně to, že novela by vstoupila v platnost v době výběrového řízení na generálního ředitele veřejnoprávní televize. Podle koalice naopak novela zajišťuje větší politickou nezávislost tím, že rady nebudou natolik závislé na aktuálním složení sněmovny. „Jsem si jistý, že je dobré posílit odolnost veřejnoprávních médií, a jednou z cest je, že se do volby radních zapojí senát,“ říká předkladatel novely ministr kultury Martin Baxa.
V současnosti volí radní České televize a Českého rozhlasu výhradně sněmovna. Rada ČT má v současnosti patnáct členů, které volí a odvolává poslanecká sněmovna na funkční období 6 let, přičemž každé 2 roky je volena jedna třetina členů, mohou být zvoleni i opětovně. Členové Rady Českého rozhlasu, kterých je devět, jsou také voleni na 6 let, každé 2 roky třetina členů. I zde je možná opakovaná volba, ne však na více než dvě funkční období jdoucí po sobě.