Poslanecká sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už předtím řekl, že kabinet bude muset ještě dnes večer vyhlásit nový stav nouze, k čemuž dolní komora parlamentu vládu také vybídla.
Nouzový stav je podle vládních i většiny opozičních stran nezbytný kvůli současné eskalaci epidemie koronaviru. Vláda kvůli tomu chystá přísnější opatření, mimo jiné omezení pohybu lidí, prodeje zboží jen na nezbytně nutné věci nebo úplné uzavření škol. Žádala o souhlas s prodloužením nouzového stavu do středy 31. března.
Pro žádost kabinetu hlasovalo 68 poslanců z vládních stran ANO a ČSSD. K jejímu schválení bylo zapotřebí 77 poslaneckých hlasů. Sněmovna předtím odmítla také návrh nezařazeného poslance Lubomíra Volného na okamžité zrušení stavu nouze.
Současný nouzový stav už dříve sněmovna zrušila k sobotě 27. února. Jeho kritici poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí stav nouze, který sněmovna odmítla prodloužit. Postup vlády už napadli u Ústavního soudu mimo jiné senátoři. Podle Babiše ale vláda rozhodovala správně.
„Z našeho pohledu žádný nouzový stav legitimně vyhlášen není,“ uvedla poslankyně KSČM Miroslava Vostrá. Komunisté proto na rozdíl od některých minulých případů prodloužení stavu nouze nepodpořili. Poslanec KDU-ČSL Marek Výborný nařkl Babiše, že se chce „alibisticky schovávat za sněmovnu“, a poslanec TOP 09 Jan Jakob z toho, že si premiér dělá ze zákonů a z ústavy trhací kalendář.
Zpravodaj vládní žádosti, pirátský místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal původně navrhoval, aby dolní komora s ohledem na pochyby o ústavnosti nynějšího nouzového stavu o jeho prodloužení vůbec nehlasovala. Sněmovna ale na takový postup po námitce svého předsedy Radka Vondráčka (ANO) nepřistoupila.