Poslanci dnes prodloužili nouzový stav do 30. dubna. Vláda požádala o prodloužení od 11. dubna o celý další měsíc do 12. května. Sněmovna ho ale dovolila prodloužit jen do konce měsíce. Členové vlády předem připustili, že se s kratším termínem spokojí. Poslanci mají po prodloužení nouzového stavu na programu ještě řadu ekonomických opatření, která navrhla vláda, například na podporu živnostníků.
Opoziční lídři požadovali od vlády jasný plán návratu k normálnímu životu společnosti. Především trvali na tom, aby se vláda držela ústavního pořádku a dodržovala platné zákony. Zároveň požadovali, aby stát důsledně odškodnil poškozené živnostníky a drobné firmy, kterým vládní opatření v boji s epidemií poškodily podnikání.
Bez plánu
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček ale už ráno přiznal, že žádný plán na rozdíl od virusu nemá. Zopakoval, že požaduje prodloužení stavu nouze především kvůli efektivnímu nákupu ochranných prostředků bez výběrového řízení. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by ale bylo možné tento dílčí požadavek ošetřit novelou zákona o zadávání veřejných zakázek bez celkového prodloužení omezení svobod, které nouzový stav doprovází.
Hamáček v reakci na to doplnil, že jde i o další opatření, která umožňuje krizový zákon, a sice evakuaci osob z vymezeného území, nařízení ochrany státních hranic nebo nasazení ochrany vojáků a hasičů k provádění krizových opatření. Ministr vnitra si pak také následně postěžoval, že má pocit, jako by se vláda celý den pouze utápěla v kritice opozice. Ta to ale odmítla s tím, že se jedná o přirozené a legitimní dotazy.
Tchajwanské přání
Opoziční poslance v čele s Jakubem Michálkem (Piráti) ale pobouřilo i dopolední vyjádření premiéra Babiše, který řekl, že žádná země na světě nebyla schopna zajistit dostatek roušek. Připomněli mu příklad Tchaj-wanu, kterému se navíc podařilo onemocnění zvládnout bez větších omezení, a především s nízkým počtem obětí nákazy.
Předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku následně zajímalo, jestli Česká republika bude uvažovat o tchajwanském příkladu alespoň v rámci dalších kroků.
Vojtěch napravoval reputaci ministerstva
V rozpravě pak vystoupil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nejdříve obhajoval často kritizovaný počáteční nedostatek ochranných prostředků s tím, že České republice se doposud všechny epidemie typu SARS vyhnuly obloukem. Právě z tohoto důvodu totiž podle něj ani žádný z předchozích šéfů resortu netlačil na navyšování zásob státních hmotných rezerv. Zde mu bylo ale znovu připomenuto vystoupení poslance a lékaře Bohuslava Svobody (ODS), který se chtěl připraveností státu na případnou epidemii zabývat už na konci ledna.
Co se týče představení požadovaného plánu, Vojtěch slíbil, že kvůli „dosavadní vytíženosti ministerstva“ plánuje jeho prezentaci na období po Velikonocích. Jelikož se předpokládalo, že bude minimálně čtrnáctidenní prodloužení nouzového stavu schváleno v každém případě, podle předsedy STAN Víta Rakušana by mohla být další žádost o následné prodloužení podpořena právě tímto plánem.