Poslanci schválili po dlouhém projednávání daňový balíček v třetím čtení. Hlasování předcházela dlouho rozprava, které dnes vyvrcholila napětím ve Sněmovně. Zatímco opozice stále tvrdila, že chce návrh zákona projednat, vláda ji obviňovala z obstrukcí. Pro návrh nakonec hlasovalo 96 z 133 přítomných. Část opozice totiž na protest proti dění v dolní komoře ze sálu odešla.
Podle opozičních zástupců byl ale hlasováním před ukončením rozpravy porušen jednací řád Sněmovny. „Porušil se zákon o jednacím řádu. Zákon. Chápete? V Poslanecké sněmovně, která má zákony schvalovat, se zákon porušil. A my u toho nemůžeme být, proto jsme při hlasování o daňovém balíčku odešli ze sálu,“ uvedl Vít Rakušan (STAN) na twitteru.
Lidovci navíc již minulý týden avizovali, že jsou v tomto případě připraveni obrátit se i na Ústavní soud. Ten navíc již jednou rozhodoval o ústavnosti předčasného přerušení rozpravy v případě schvalování EET.
Samotnou platnost zákona sice nezpochybnil, ale zmiňoval v nálezu především fakt, že šlo o první takový případ. Na druhou stranu se i vládní představitelé dnes opírají právě o toto rozhodnutí s tím, že při případné žalobě očekávají stejný výsledek i tentokrát.
Samotný daňový balíček tedy od příštího roku přinese například zvýšení daní u alkoholu a cigaret. Podle opozice se ovšem nejedná o boj se závislostmi, ale pouze snahu kabinetu o zvýšení výběru daní. Kritika směřovala především na to, že vládě dochází peníze na zvyšující se platby mandatorních výdajů, a tak se snaží zdaňovat, co jde. Nevládní poslanci totiž požadovali reciproční snížení jiných daní, ale jejich návrh členové vlády v čele s ministryní Alenou Schillerovou (ANO) odmítli.
Vedle toho schválená verze zákona obsahuje i vyšší zdanění hazardu či kontroverzní zdanění technických rezerv pojišťoven. „Máme tu jediný segment ekonomiky, který si může již dvacet let tvořit daňově uznatelné rezervy bez jakéhokoliv omezení. To nemá žádná jiná právnická osoba,“ trvala na svém Schillerová.
Oproti tomu kritici v čele s ČNB dlouhodobě namítali, že to oslabí odolnost českého finančního sektoru vůči mimořádným situacím a možným krizím. „Jde o velké nebezpečí,“ apeloval dříve na poslance Miroslav Kalousek (TOP 09).
Na druhou stranu na zvýšení rodičovského příspěvku panovala shoda napříč politickým spektrem. Jenže vláda podmiňovala jeho schválení právě dřívějším hlasováním o daňovém balíčku. I přes původní příslib vláda později přiznala, že tyto prostředky na jeho i další financování státního rozpočtu potřebuje. Dlouho se tedy zástupci opozice i vlády navzájem obviňovali z toho, že si berou rodiče jako rukojmí.
Projednávání rodičovského příspěvku nyní v dolní komoře pokračuje. Podle očekávání by mohli poslanci stihnout hlasovat ještě v pozdních večerních hodinách.