Poslanecká sněmovna ve středu schválila návrh na povinný 55% podíl prodeje základních potravin českého původu v prodejnách nad 400 metrů čtverečních. Vůči návrhu se ale vymezily země Evropské unie, podle kterých je podobný systém diskriminační. Návrh zároveň počítá s postupným navyšováním kvót do roku 2028. Tehdy by měl poměr českých potravin ve velkých prodejnách činit 73 %. Novela nyní putuje do senátu.
Přednost pro české potraviny. To je podstatou novely zákona, který by velkým obchodům přikazoval nabízet povinný podíl 55 % českých potravin, které se dají vyprodukovat na našem území. Návrh nejdříve předložili poslanci ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, KSČM a SPD, jeho současnou schválenou podobu však přinesla úprava poslance Radima Fialy (SPD) a podpořil jej také sněmovní zemědělský výbor. Menších prodejen by se kvóta neměla týkat.
Novela se týká nejrůznějšího segmentu potravin. Například hlavních druhů masa, vajec, ovoce, zeleniny nebo například uzenin. Novela zákona je však podle některých poslanců a také zemí Evropské unie v rozporu s právními předpisy EU týkajícími se volného pohybu zboží. Podle Hospodářských novin napsali velvyslanci Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupci velvyslanců Polska a Španělska dopis Jaroslavu Faltýnkovi (ANO), ve kterém uvádějí své výhrady. Podle nich by mohlo jít o diskriminaci zahraničních výrobků, která je na jednotném trhu EU nepřípustná.
Své vyjádření poskytla i Evropská komise, která se chce novelou dále zabývat. „Volný pohyb zemědělských produktů na vnitřním trhu je zásadní. Místní omezení jakéhokoli typu jsou kontraproduktivní. Po přijetí bude Evropská komise analyzovat českou legislativu,“ uvádí ve vyjádření.
„Sněmovna s potravinovým zákonem schválila i povinné kvóty na české potraviny. Tento nesmysl poslanci za TOP 09 nepodpořili. Nutit zákazníka, aby si za víc peněz kupoval to, co mu nařídí stát, je hloupý nápad z díly ANO a nyní SPD,“ uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).
Podobně reagoval i pirátský poslanec Radek Holomčík. „Diktovat obchodníkovi, kolik čeho má prodat, to je naprostá absurdita. Nezlobte se na mě, ale tohle je tak zásadní fail toho návrhu, že kdyby nebylo nic jiného, tak to je důvod pro to ho odmítnout. Mě fakt mrzí, že to předkladatelé nekonzultovali, respektive že to prostě nedali napsat ministerstvu, protože u takovéhoto systémového zásahu by ten pohled mohl minimálně tuhle věc vyřešit,“ uvedl na plénu s tím, že by v extrémním případě nesměli obchodníci prodávat ani sůl.
„Schválením kvót na potraviny útočí nacionalistická většina českého parlamentu na fungování společného evropského trhu. Tohle rozhodnutí neohrožuje jen zemědělství, taková obchodní válka se může obrátit proti všem oblastem české ekonomiky. Budu tlačit na rychlé zrušení kvót,“ napsal na twitter pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Podle něj je to také v rozporu s principy volného trhu.
„Je, celkem jednoznačně. V minulosti to zkoušely i jiné členské státy EU, ačkoli ty pokusy byly rafinovanější. Shořelo to před Evropským soudním dvorem jako papír. Kdyby něco takového prošlo, zhroutí se společný trh a máme zpátky 27 národních trhů – to nikdo příčetný nechce,“ napsal. Kritici novely se také obávají, že by po jejím zavedení mohlo dojít také ke zdražení potravin a poklesu kvality.