Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová včera nechala plénum hlasovat o pravidlech pro sněmovní šetření, které by mohlo vést až k impeachmentu prezidenta Trumpa. Slyšení před výbory přitom probíhají už měsíc. Co se tedy změnilo a proč je to důležité? Částečně jde o změnu taktiky, protože nyní bude všechno probíhat daleko víc na očích veřejnosti. Demokraté jsou zjevně přesvědčeni, že důkazy získají veřejnost na svou stranu. Její podpora celého procesu začala v posledních několika dnech klesat. Zároveň jde také o vynucený krok, protože republikáni tvrdili, že pokud o vyšetřování nerozhodne celá sněmovna, je nelegitimní. Tuto námitku, kterou Bílý dům zdůvodňoval odmítnutí postoupit sněmovním výborům vyžádané dokumenty, sice soud smetl ze stolu, ale před voliči to může vypadat špatně.
Mohlo by se zdát, že vlastně o moc nejde. Vlastně to trochu vypadá, že jde jen o taneček okolo pravidel. Je dlužno podotknout, že republikáni si stěžují na pravomoci předsedů výboru, které jim dali do ruky oni sami v době, kdy sněmovnu ovládali a chtěli vyšetřovat administrativu Baracka Obamy. Zároveň je ale třeba říci, že procedurální nuance průměrné Američany jen stěží zajímají a ani jedné straně o ně konec konců nejde. Důvod, proč se republikáni snažili Pelosiovou dotlačit k tomuto hlasování, je totiž veskrze politický. Doufali, že se jim podaří nahlodat jednotu demokratů, a pokud ne, tak alespoň zhorší vyhlídky těch členů a členek sněmovny, kteří v roce 2018 získali křesla v konzervativnějších předměstských obvodech, díky kterým má Demokratická strana nyní této komoře Kongresu většinu.
To první jim, zdá se, nevyšlo. Proti návrhu předsedkyně hlasovali jen dva demokraté z dvou set sedmatřiceti. Pelosiové se zatím mistrně podařilo vyvážit zájmy radikálnějšího křídla, které po impeachmentu volá už od získání většiny, a umírněnější části, která musí brát ohled na konzervativnější voliče ve svých obvodech. Ještě před měsícem se taková jednota zdála nemožná. Demokraté tak spoléhají na to, že konzervativnější obvody, které se proti Trumpovi obrátily v roce 2018, neztratí. To bude záležet na tom, co všechno vypluje na povrch v následujících týdnech. Útržky, které se zatím šíří, pro prezidenta nevypadají vůbec dobře. Především svědectví dvou bývalých velvyslanců na Ukrajině Marie Yovanovitchové a Billa Talyora a expertů Rady pro národní bezpečnost pro Evropu podplukovníka Alexandra Vindmana a Timothyho Morrisona, jsou zřejmě dosti zničující.
Bílý dům a jeho spojenci ve Fox News na ně zatím reagovali především zpochybňováním integrity jednotlivých svědků a legitimity celého vyšetřování. To první je zvlášť v případě plukovníka Vindmana, který sloužil v Iráku a byl zde i zraněn, dosti obtížný úkol. V tom druhém se jim demokraté teď pokusili zabránit včerejším hlasováním. Uspěli ale jen částečně, protože z republikánů nehlasoval pro nikdo. I nadále tak budou tvrdit, že se jedná o čistě politickou záležitost. U skalních fanoušků prezidenta to bude dozajista fungovat. Trumpova podpora se dle agregátoru průzkumů fivethirtyeight drží celkem stabilně okolo 40 %. Vypadá to, že bonmot o tom, že by mu někteří odpustili i vraždu za bílého dne na Páté avenue, stále platí.
Nemusí to tak být ale docela. Nevypadá to, že by si demokraté dělali naděje, že je ve větší míře přesvědčí o své pravdě. Nicméně zatímco ještě v dubnu a květnu se jasně proti impeachmentu vyslovilo dle CNN 45 % respektive 45 % voličů. Nyní je to jen 37 %. Asi tři pětiny republikánských voličů k tomu sdílejí názor, že je nepřijatelné, aby se kandidáti snažili získat ve volbách pomoc třetích zemí. Pokud by se tedy podařilo veřejně odhalit svědectví o tom, že prezident Trump zadržoval Kongresem schválenou vojenskou pomoc Ukrajině ve snaze donutit jejího prezidenta Zelenského, aby obnovil vyšetřování Huntera Bidena, mohla by jeho podpora i mezi republikány dále klesnout. U středových voličů by pak ztratil ještě daleko více. Nic z toho samozřejmě nutně nastat nemusí. Pelosiová rozehrála hru, která může stejně tak poškodit její vlastní stranu. Vypadá to ale, že si věří, že má nabito a veřejnost přesvědčí. V tom případě by naopak politickou cenu za Trumpovu podporu ve včerejším hlasování zaplatila Republikánská strana.