Poslanecká sněmovna schválila zákaz klecových chovů slepic od roku 2027. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) byl proti, neboť chce prý zákaz prosadit nejprve v Evropské unii. Rada EU se má návrhem zabývat v pondělí, poznamenal. Sněmovna dnes v doprovodném usnesení podpořila celoevropský zákaz chovů nosnic v klecích do roku 2030, což Toman podporoval.
Zastánci zákazu argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Uváděli, že lidé už sami dávají přednost vejcím od nosnic chovaných v halách nebo z volných chovů a že obchodní řetězce se tomu přizpůsobují.
Odpůrci zase poukazovali na to, že zákaz poškodí české chovatele vůči ostatním v EU a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí. „Vystavili jste Českou republiku velikánskému tlaku na dovozy vajec a likvidujete české výrobce. To je všechno, co jste dokázali,“ uvedl ministr Toman na adresu prosazovatelů zákazu klecového chovu do sedmi let.
Sněmovna zákaz schválila poměrně těsně hlasy 53 ze 101 přítomných poslanců. Pro byli především zástupci opozice s výjimkou téměř všech poslanců KSČM a většinově také sociální demokraté. Z poslanců ANO byl pro pouze Jaroslav Kytýr, který později svůj souhlas odvolal. ANO podle šéfa poslanců tohoto hnutí Jaroslava Faltýnka chtělo většinově podpořit návrh Martina Kolovratníka (ANO), který chtěl postupný zákaz v letech 2027–2033, jenž by se týkal i takzvaných obohacených klecí.
Zákaz klecových chovů prosazovala skupina poslanců kolem Jana Pošváře (Piráti), podle něhož jsou nosnice v klecích týrané a trpí stresem a deprivací. Termín zákazu podle Pošváře souvisí s patnáctiletou životností klecí. Zákaz používání tzv. neobohacených klecí začal platit od roku 2012.
Sněmovna v rámci novely o ochraně zvířat proti týrání schválila odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem. Podpořila Pošvářův návrh, aby se částky snížily na 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku. Dolní komora rovněž schválila zákaz drezury lidoopů, šelem a dalších druhů volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních.
Pošvář se ke zrušení klecového chovu vyjádřil na sociálních sítí už dříve. „Premiér do médií říká, jak chce rušit klecové chovy. Na zemědělském výboru ale ani jeden z poslanců za ANO nepodpořil ani jeden z návrhů na jejich zrušení.“
Premiér do médií říká, jak chce rušit klecové chovy. Na zemědělském výboru ale ani jeden z poslanců za ANO nepodpořil ani jeden z návrhů na jejich zrušení. pic.twitter.com/C3RwVYV3Bp
— Jan Pošvář (@PosvarJan) June 10, 2020
K situaci se na Twitteru vyjádřili i další. Jiří Pospíšil (TOP 09) napsal: „Sněmovna dnes schválila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jsem rád, že se ČR posune na úrovně států 21. století a konečně vznikne legislativa, která pomůže zvířatům, aby netrpěla v otřesných podmínkách klecí, množíren a nestávala se rukojmím nezodpovědných chovatelů.“
Sněmovna dnes schválila novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jsem rád, že se ČR posune na úrovně států 21. století a konečně vznikne legislativa, která pomůže zvířatům, aby netrpěla v otřesných podmínkách klecí, množíren a nestávala se rukojmím nezodpovědných chovatelů. pic.twitter.com/T1a4qyc9Tu
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) September 16, 2020
Svou spokojenost ohledně výsledků hlasování vyjádřil i Miroslav Kalousek (TOP 09). „Zákaz klecového chovu slepic od roku 2027 byl těsně o dva hlasy přijat. Jsem tomu rád. Tohle zacházení s živými tvory nepatří do civilizované společnosti.“
Zákaz klecového chovu slepic od roku 2027 byl těsně o dva hlasy přijat. Jsem tomu rád. Tohle zacházení s živými tvory nepatří do civilizované společnosti.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) September 16, 2020
Na návrh Moniky Jarošové (SPD) poslanci zdvojnásobili až na jeden milion korun pokuty za týrání zvířat v návaznosti na zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách stanovila na návrh poslance ANO Davida Pražáka na 5000 korun a 10.000 korun podle míry provinění.