Poslanci dnes schválili vládní návrh zákon upravující výběr osob do řídích a dozorčích orgánů firem s majetkovou účastí státu. Pro hlasovalo 150 z přítomných 172 členů dolní komory. Nová legislativní úprava by měla nově zamezit především spekulacím o politických trafikách. Ovšem konečné rozhodnutí bude stále na příslušném ministrovi. Poslanci ANO, Pirátů a KDU-ČSL sice připravili ve spolupráci s občanskou platformou Rekonstrukce státu pozměňovací návrh, kdy by byl postup pro šéfa resortu závazný, ale návrh přijat nebyl.
Nominační zákon byl už přitom minulou vládou jednou vypracován, ale kvůli kritice nakonec vznikl kompletně nový návrh úpravy zákonných pravidel. Celý tisk byl nyní členům dolní komory představen samotnou navrhovatelkou Marií Benešovou. ,,Zákon je posunem k lepšímu, prosím vás o jeho podporu,“ apelovala ministryně spravedlnosti na poslance.
Proti tomu se postavili občanští demokraté. ,,Je to zbytečný návrh zákona. Jde o tom, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura a dodal: ,,Připomeňme, jak probíhalo výběrové řízení na šéfa Českých drah, kdy čirou náhodou vyhrál manžel paní, která zodpovídala za odpověď České republiky na návrh auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů Agrofertu. Připadá mi to, jak příběh do večerníčku. Lituji všechny účastníky toho výběrového řízení. A podle předkládaného zákona plnou politickou odpovědnost nese ministr a je na něm, jestli bude či nebude respektovat. Nic by se tak nezměnilo.“
Na to reagoval i Jakub Michálek (Piráti), který se chce zmiňovaným případem také zabývat. Na plénu slíbil, že bude požadovat vysvětlení, jak celé řízení probíhalo. K aktuálnímu návrhu pak řekl, že sice není ideální, ale stále se jedná o pozitivní posun k lepšímu.
Začátek procesu by měl nyní probíhat na základě výběrového řízení, kam se přihlásí jednotliví uchazeči. Následně budou tito kandidáti posouzeni nominačním výborem. Do postupu byl pak nově přidán i poradní orgán ve formě vládního výboru. Ale v případě, že s ním nebude daný šéf resortu souhlasit, může ho ignorovat. Ministr tak nakonec sám rozhodne, zda jmenuje či nejmenuje daného kandidáta.
Právě tato pasáž byla přitom kritizována již během samotného legislativního procesu. ,,Je to otázka cti konkrétního ministra,“ obhajoval zákon během rozpravy jeden z předkladatelů pozměňovacích návrhů Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zástupci ANO, Pirátu a lidovců připravili také úpravu, kdy by byl celý postup výběru šéfů polostátních a státních závazný. Ten byl ovšem předkladateli odmítnut. I když tak nebude zákon obsahovat ani žádné sankce při nedodržení postupu, zavádí nově další úpravy. Jedná se zejména o základní požadavky na uchazeče – bezúhonnost, žádné dluhy vůči státu a minimální věkové hranice dvaceti pěti let. V opačném případě by ho mohl výbor odmítnout. Vedle toho budou neúspěšní kandidáti, kteří nedostanou doporučující stanovisko výboru, anonymní.