Když již hotovou dohodu o dočasném financování vládních výdajů shodili republikáni ze stolu, jedno bylo jasné. Jakákoliv její náhrada bude muset být projednána ve zrychleném režimu. Stihnout termín, do kterého je nutné zákon schválit, totiž jinak nešlo. K úspěchu ale byla potřeba dvoutřetinová většina. Už samotné procedurální hlasování tak jednoznačně ukázalo, jestli má šanci také samotný zákon. Nakonec pro hlasovalo 170 z 219 republikánů a téměř všichni demokraté.
Přes Trumpův a Muskův tlak neměli republikáni odvahu nechat věci dospět až k takzvanému shutdownu. Tak se označuje situace, kdy se omezí fungování většiny federálních úřadů a agentur na nezbytné minimum. V předvánočním čase by takový krok mohl být obzvláště citelný. Dotkl by se totiž například i letišť a dalších důležitých institucí.
USA již tuto situaci znají, došlo k ní na přelomu let 2018 a 2019. Donald Trump tehdy svým spolustraníkům silně doporučil, aby neschvalovali nic, v čem nebude obsaženo financování jeho zdi na hranici s Mexikem. Podle průzkumů ale nakonec voliči ze selhání jednání vinili právě republikány a prezidenta.
Návrat k dohodě
Letos už dojednanou dohodu nakonec zarazil nejenom zvolený prezident Trump, ale postavil se proti ní i jeho poradce Elon Musk. Nastávající prezident si zároveň přál zvýšit limit pro celkový dluh, aby k tomu došlo ještě během Bidenovy vlády. U Elona Muska je konkrétní důvod obtížněji identifikovatelný. Z jeho vyjádření na sociální síti X lze vyčíst spíš obecný odpor ke způsobu, jakým je zákon schvalován a jeho délce.
Předseda Sněmovny reprezentantů republikán Mike Johnson se rozhodl Trumpovi vyhovět. Sněmovna ale návrh počítající se zvýšením limitu dluhu neschválila. Proti bylo 38 republikánů a všichni demokraté. Johnson se teď v podstatě vrátil k původní dohodě, jen s kosmetickými úpravami. Právě o ně se teď ale povede boj. Cílem je přesvědčit voliče. Protože právě jejich mínění rozhodne, kdo z tohoto souboje vyjde vítězně.
Trumpův, Muskův, či Bidenův shutdown
V roce 2019 voliči ze shutdownu vinili více Trumpa a republikány. Demokraté letos využili příležitosti a hned překřtili shutdown na Muskův či Trumpův. Dokonce mnozí naznačovali, že prezidentem je ve skutečnosti Musk. Ten se totiž proti zákonu ohradil jako první.
Dnešní snaha Donalda Trumpa připsat odpovědnost Bidenovi působila podle řady pozorovatelů spíše komicky. Republikáni se totiž nebyli schopni dohodnout ani mezi sebou. Kdyby dokázali do senátu poslat vlastní návrh prohlasovaný těsnou většinou, byli by v lepší pozici. Takhle působí jen slabě a roztříštěně. Doposud přitom hlasuje Sněmovna ve starém složení. V té obměněné po nedávných volbách bude republikánská většina ještě tenčí.