KOMENTÁŘ / Ve čtvrtek 11. května 2023 představila vláda Petra Fialy plán pro uzdravení veřejných financí. Jeho hlavní částí byl konsolidační balíček. Co to je? Jedná se o soubor konsolidačních opatření snižujících deficit státního rozpočtu. Mezi ona opatření patří např. zrušení 22 daňových výjimek, snížení výdajů na provoz státu či škrtání dotací pro velké holdingy. Sněmovnu nyní čeká boj o jeho schválení.
Česká republika se, bohužel, v uplynulých letech vydala trajektorií zadlužování. Mohly za to převážně levicové a populistické vlády, v jejichž čele stáli Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. Na základě toho nezbývá momentální vládě nic jiného než šetřit. Proto se rozhodla přijít s reformou veřejných financí. Vlajkovou lodí se stal konsolidační balíček, který má za úkol zadlužovací trendy zpomalit.
Konsolidační balíček má tento rok přinést úspory ve výši 94 miliard korun a po dvou letech pak 148 miliard korun. Co by se však dělo, kdyby žádný konsolidační balíček schválen nebyl? Zadlužovací trend by pokračoval, a protože rostou náklady na obsluhu dluhu, rychlost zadlužování by se stále zvyšovala. To by mohlo představovat riziko, že Česká republika brzy narazí do dluhové zdi.
Opozice proti zodpovědnosti
Proti balíčku vystupuje ve sněmovně zejména opozice tvořena hnutím ANO a SPD. Jejich hlavní strategií jsou obstrukce, které mají jeho schválení oddálit. Nejhlasitějším odpůrcem je právě hnutí Andreje Babiše. To se snaží už od úplného počátku o diskreditaci balíčku. Kritika opozice je nejčastěji založena na tom, že se jedná o plošné zvyšování všech existujících daní a odvodů. To je samozřejmě pouhé strašení. Zodpovědný hospodář ví, že aby došlo k vyrovnání rozpočtu, je třeba vyrovnat hladinu mezi příjmy a výdaji. To lze oběma směry, ať už zvyšováním daní, nebo škrtáním výdajů. Pětikoalice našla kompromis. Co hnutí ANO? Například podle Karla Havlíčka stačí snižovat schodek rozpočtu polovičním tempem. ANO by daně nezvyšovalo, ale zároveň by navyšovalo příspěvky. Jak dlouho by to bylo udržitelné? Tato populistická politika na dluh by se nám v budoucnu hodně vymstila. Opravdu tedy hnutí ANO myslí na mladé, jak často tvrdí?
Babišův monolog
Andrej Babiš měl tento týden ve sněmovně velký projev v rámci plánovaných obstrukcí. Jeho délkou (6 hodin) se mu podařilo přiblížit k takovým „řečníkům“, jakými jsou Tomio Okamura nebo bývalý poslanec Lubomír Volný. Pokud byste však očekávali, že se projev týkal samotného balíčku, tak vás musím zklamat. Andrej Babiš při své okupaci sněmovního pultíku mluvil o všem možném, jen ne o balíčku.
Během projevu se mu podařilo několik skutečně fascinujících kotrmelců. Hlavním tématem byla „nová totalita“, co už samo o sobě je celkem absurdní. Za spoluautory nové totality označoval média, Milion chvilek, ale i Ústavní soud. V další části projevu se pak nezapomněl pochválit těmito výroky: „Vy nám vyčítáte toustovou linku za 100 miliónů? A když ti Ukrajinci na hlavním nádraží neměli co jíst, tak jedli toasty!“ nebo „My jsme porazili a vyhnali komunisty ze sněmovny. Ano, je to tak.“ To, že s komunisty ve vládě úzce spolupracoval, už nedodal.
Jak to nakonec dopadne?
Konsolidační balíček ve čtvrtek prošel do třetího čtení a nyní se nachází před závěrečným schválením. Je zde určitá šance, že se v balíčku odehrají menší změny. Některé úpravy navrhují jak opoziční, tak i vládní poslanci. Dle poslance Jiřího Havránka dokážou vládní poslanci podpořit každý dobrý pozměňovací návrh, který nezabije myšlenku konsolidace.
Už nyní můžeme říct, že schválení balíčku je díky většině 108 poslanců velmi pravděpodobné. Jeho obrovský přínos ale pocítíme až v dalších letech. Schválení není pouze malým krokem ke snížení deficitu, ale velkým skokem k budoucím reformám. Česká republika v posledních několika letech stagnovala a já jsem bytostně přesvědčen, že balíček je odrazovým můstkem. Nejvíce z něj budou profitovat další generace. Odevzdat zemi v dobrém stavu svým nástupcům by měla být vize každého dobrého politika.
Vyšlo na webu Pravý břeh.