Poslanci se dnes ostře přeli kvůli novele, jež by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Debatu v úvodním kole nedokončili. Předloha, kterou podala skoro před dvěma lety skupina poslanců, bude čelit návrhu na zamítnutí. Kritici varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí a poukazovali na to, že věc vyřešil nedávný nález Ústavního soudu. Zastánci poukazovali na zájmy dětí. Kdy bude projednávání novely pokračovat, není jasné. Nejdříve by mohla přijít na program na zářijové schůzi.
„Realitou je, že existuje stále více rodin, kde mají oba rodiče stejné pohlaví,“ hájila novelu za předkladatele Jana Pastuchová (ANO). Děti v těchto svazcích jsou podle ní znevýhodněny. „Návrh je o tom, aby se děti měly lépe,“ zdůraznil Marek Černoch (Úsvit), ač se označil za zastánce tradiční rodiny. Jiří Dolejš z KSČM podotkl, že navrhovaná úprava existuje i v katolickém Španělsku.
Naopak Pavlína Nytrová (ČSSD) předlohu označila za rozmělňování základního modelu rodiny. Mluvila taky například o tom, že u homosexuálů je v drtivé většině vysoká promiskuita, nadprůměrný sklon k alkoholu a drogám a vyšší míra výskytu duševních poruch. Varovala před tím, že homosexuálové se podle ní budou snažit zlegalizovat sex s dětmi. „Bojuji za obnovu manželství a navrhuji zamítnutí této novely,“ řekla poslankyně ČSSD.
Od jejích slov se distancovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), projev Nytrové charakterizovala jako dlouhou snůšku nesmyslů. „Nejdůležitější je, aby děti vyrůstaly v rodině, která je miluje,“ zdůraznila Marksová.
Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola označil předlohu za salámovou metodu, jak přiblížit registrované partnerství institutu manželství. „Návrh relativizuje postavení tradiční rodiny,“ tvrdí. Stejně jako někteří další poslanci podotkl, že při schvalování zákona o registrovaném partnerství zněly přísliby, že se dále rozšiřovat nebude.
Část poslanců, například Štěpán Stupčuk (ČSSD), Helena Válková (ANO) a Zdeněk Ondráček (KSČM), tvrdila, že nynější úprava v novém občanském zákoníku a nález ústavních soudců, kteří škrtli ustanovení o zákazu adopce pro registrované, záležitost vyřešily. Novela je podle nich nadbytečná. Naopak ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že nález Ústavního soudu je jen o individuálním osvojení, zákon, jak řekl, o „přisvojení“.
Karel Schwarzenberg (TOP 09) debatu komentoval slovy, že se sice mluví o právech dětí, z vystoupení poslanců ale spíš vyplývá, že jde o rovná práva dospělých.
O osvojení by podle návrhu skupiny poslanců rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Pokud by byl v rodném listě druhý rodič, i on musí k adopci registrovaným partnerem či partnerkou dát souhlas. Osvojení dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.
Nynější schůze Sněmovny dnes na základě dohody předsedů poslaneckých klubů skončila, o dva dny dřív, než se původně plánovalo. Na další schůzi se poslanci sejdou po takzvaných parlamentních prázdninách v úterý 6. září, v týdnu předtím budou zasedat výbory. Některé výbory se sejdou ještě i tento týden, o prázdninových měsících bude zasedat vyšetřovací komise k reorganizaci policie.