
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
Sněmovní sociální výbor ve středu doporučil dolní komoře schválit reformu sociálních dávek s úpravami. Patří mezi ně změny životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí při opakovaném porušení pravidel. Návrh zákona podpořilo všech 19 přítomných členek a členů výboru z koalice i opozice. Podle návrhu zákona by příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě měla od července nahradit jedna podpora. Podávat by se měla jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.
Výbor rozhodoval o 19 návrzích změn k zákonu o nové dávce státní sociální pomoci a o šesti dalších k doprovodné normě. Podpořil jich deset, z toho polovinu jednomyslně. Doporučil dolní komoře, aby s desítkou úprav reformu schválila.
Zvýšit by se tak mohlo životní minimum pro samotného dospělého z 4860 na 5500 korun. U prvního dospělého v domácnosti by pak mohlo vzrůst podle návrhu koaličních poslanců ze 4470 na 5000 korun. Naopak u dalšího dospělého by mělo klesnout z 4040 na 3750 korun. Nová dávka by tak pro malé domácnosti mohla být vyšší, měla by lépe odrážet jejich situaci. Navýšení minima by se ale odrazilo i v humanitární dávce, pěstounských dávkách či dalších podporách. Výdaje by to mohlo zvednout celkem o 2,2 miliardy korun.
Výbor doporučil také zkrátit vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky za porušení pravidel ze šesti na tři měsíce, prodloužit výplatu náhradního výživného na šest let, upravit oznamovací povinnost zaměstnavatelů, poskytovat pracovní bonus i rodičům na rodičovské, zařadit mezi zranitelné osoby s vdovským či vdoveckou penzí či upravit limit možných úspor pro nárok na dávku.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na jednání výboru zopakoval, že třetině lidí se proti dnešku dávka nezmění, třetině se zvedne a třetině by měla klesnout. Na podporu by ale díky spojení příspěvků do jednoho mělo dosáhnout víc lidí, kteří dosud peníze od státu nepobírali, protože si o některou z dosavadních dávek nežádali, uvedl Jurečka. Dodal, že cílem dávky je motivovat lidi, aby chtěli svou nepříznivou situaci řešit.
„S touto změnou chceme vytvořit aktivní proklientský přístup k domácnostem, mít plán, který je posune jinam. Máme upřímnou ambici s klientem pozitivně pracovat. Jsem rád, že to navazuje na vyladění parametrů zákona o podpoře bydlení. Jsme na dobré cestě. Celý ten systém pak bude dávat logiku,“ uvedl ministr.
Opoziční poslanci a poslankyně ve výboru snahu o dohodu na úpravách chválí. „Nestává se to na výboru často, ale chtěla bych poděkovat ministerstvu práce za opoziční poslance. Jak u tohoto zákona, tak u zákoníku práce jsme se několikrát sešli a diskutovali,“ řekla místopředsedkyně výboru Jana Pastuchová (ANO). Stejně se vyjádřila i místopředsedkyně výboru z SPD Lucie Šafránková.
Zákonodárci ohlásili, že ještě další návrhy úprav chtějí připravit.
Jurečka už dřív připustil, že by se kvůli delšímu projednávání mohla reforma o tři měsíce odložit. Spustila by se tak až na začátku října. Ve středu ministr ČTK řekl, že pokud bude další jednání ve Sněmovně hladké, mohl by se stihnout původní červencový termín.