Sněmovní výbor pro obranu ve čtvrtek doporučil schválit česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci. Ve prospěch dohody se vyslovili zástupci koaličních stran i většina přítomných členů opozičního hnutí ANO, proti se postavil zástupce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Smlouvou se ve čtvrtek v polední pauze sněmovny bude zabývat i zahraniční výbor.
Debatu o smlouvě odstartovali poslanci na konci června. SPD neprosadila zamítnutí dohody, pro její iniciativu tehdy hlasovali jen přítomní poslanci SPD a tři zástupci ANO. Dohodu ve čtvrtek kritizoval člen výboru Radovan Vích (SPD), který v souladu s postojem svého hnutí uvedl, že smlouva není výhodná a připravuje ČR o suverenitu. Podle SPD by ji mělo posoudit celostátní referendum. „Když smlouvu nebudeme mít, nestane se vůbec nic,“ konstatoval Vích.
Smlouvu ve čtvrtek vedle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) hájili koaliční poslanci, zástupci ANO většinou kladli dotazy. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že z pohledu armády jde o klíčový dokument, který otevírá prostor pro zvýšení schopností armády. „Strategie naší obrany je založená na členství v NATO a silné transatlantické vazbě,“ řekl. Žádoucí by podle něj mělo být mít smlouvu s USA i v případě, že by nebyla válka na Ukrajině.
Sněmovna v červnu zkrátila lhůtu pro projednání smlouvy v obou výborech na 20 dnů. Znamená to, že sněmovna by mohla rozhodnout o svém souhlasu s ratifikací dohody ještě na červencové schůzi. Senát bude hlasovat o svém souhlasu se smlouvou ve čtvrtek.
Zhruba čtyřicetistránková dohoda se zabývá mnoha oblastmi, které souvisí s možnou přítomností amerických vojáků v Česku nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na českém území. Zabývá se například právním postavením amerických vojáků, ochranou životního prostředí, provozem motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami nebo postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil. Předpokládá také osvobození amerických vojáků od daní a cel v ČR.
Obrannou dohodu nebo obdobný dokument má s USA uzavřenu většina zemí NATO. Z východních členů Aliance zbývá jen ČR. Dohoda podle jejích obhájců neznamená ani budování amerických základen v Česku ani schválení přítomnosti konkrétních jednotek americké armády na českém území. Černochová zdůraznila, že pobyt ozbrojených sil USA musí standardně schválit vláda nebo parlament.