Vláda minulou středu schválila takzvanou velkou mediální novelu, jejíž součástí je i navýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média a jejich indexace podle dosažené inflace. Návrh nyní míří do poslanecké sněmovny, kde by se mohl projednávat ještě před sněmovními prázdninami. Poslanci vládní koalice očekávají, že opozice proti němu bude obstruovat.
Ministerstvo kultury ve finální verzi velké mediální novely navrhlo zvýšit televizní poplatek na 150 korun a rozhlasový na 55 korun. V dalších letech se budou poplatky zvyšovat na základě inflace. Pokud by od poslední změny překročila kumulovaná inflace šest procent, zvýší se poplatky o šest procent jejich aktuální výše. Při první indexaci se to tedy bude počítat ze 150 korun u televize a z 55 korun u rozhlasu.
Rozšířit by se měl počet plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Horní hranice je u firem s více než 500 zaměstnanci, které budou platit stonásobek poplatku.
Televizní poplatek ve výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, loni byla jeho reálná výše 61 Kč. Rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005 a od té doby se jeho reálná hodnota snížila na 25 korun. Požadavky na zvýšení částek se v posledních letech ozývaly z obou veřejnoprávních médií.
Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média se platí v deseti zemích Evropské unie. Ve většině z těchto zemí jsou poplatky za rozhlas a televizi spojené, nejvyšší částku měsíčně zaplatí lidé v Německu (přibližně 440 korun) a Rakousku (320 až 735 korun, liší se v jednotlivých spolkových zemích). Nejméně se za veřejnoprávní média platí v Portugalsku a Řecku, a to přibližně 70 korun.
Obstrukce
Proti velké mediální novele opakovaně vystoupila opozice, která nechce zvyšovat poplatky za veřejnoprávní média. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš už ve čtvrtek prohlásil, že bude všemi prostředky bránit tomu, aby novelu sněmovna schválila.
„To je normální sprostá korupce, nic jiného,“ vztekal se Babiš ve sněmovně. „Budu krvácet na této barikádě a bránit mluvením proti tomu, aby k tomu došlo,“ oznámil.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob upozornil, že návrh významně posiluje nezávislost médií veřejné služby. „Jsem rád, že se nám podařilo prosadit indexaci poplatků, díky čemuž bude dlouhodobě zajištěno jejich udržitelné financování. Proto tuto novelu prosadíme tak, aby nabyla účinnosti od nového roku. První čtení chceme stihnout do parlamentních prázdnin,“ sdělil deníku FORUM 24. „Obstrukce opozice, která evidentně nechce politicky nezávislá média, očekávám,“ dodal.
První místopředseda lidovců Jan Bartošek připomněl, že opozice obstruuje většinu zákonů, a mediální novela podle něj pravděpodobně nebude výjimkou. „Faktem je, že koncesionářské poplatky se nezvyšovaly 15 let u ČT a 18 let u ČRo. Opozice chce odmítáním jejich navýšení zavést systém vyhladovění veřejnoprávních médií, což lze považovat za útok na jejich fungování. Dobře fungující a nezávislá veřejnoprávní média jsou jedním z pilířů demokracie,“ napsal.
Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí STAN Josefa Cogana projednání nebude jednoduché, počítá se snahou opozice věc obstruovat a zneužívat k útoku na veřejnoprávní média. „To, jak je jejich nezávislost včetně finanční důležitá, ukazuje i stav třeba v Maďarsku, kde jsou jen hlásnou troubou státu, a bohužel i útok na jejich svobodu, který teď probíhá na Slovensku,“ upozornil.
Podobně to vidí předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. „Předpokládám, že to babišovci budou zase zdržovat,“ oznámil. Šéf poslanců ODS Marek Benda uvedl, že jsou připraveni obstrukce překonat.
Daň z internetu?
Kontroverzní je pro část společnosti návrh, že koncesionářské poplatky budou platit všichni, kdo disponují zařízením s připojením k internetu, tedy třeba telefonem, tabletem nebo počítačem. Odpůrci tohoto návrhu mluví o „dani z internetu“.
Tento bod nepodpoří ani Piráti, jak deníku FORUM 24 sdělil Michálek. „Za Piráty podpoříme navýšení prostředků pro televizi, které se přes šestnáct let nezvyšovaly, aby mohla televize normálně fungovat. Jsme ale proti koncesionářským poplatkům za internetové připojení a ten nepodpoříme. Naopak podpoříme zrušení poplatků za prázdná média a počítače, který dnes vybírá OSA, ale po omezení možnosti stahování nedává smysl,“ napsal.