Počasí má při volbách překvapivý vliv na řadu věcí. Ovlivňuje to, zda lidé vůbec přijdou, a zároveň to, jak se rozhodují, komentuje pro deník FORUM 24 politolog Jakub Jusko. Podle něj špatné počasí a zima nahrávají konzervativnějšímu volebnímu chování i konzervativním stranám a politikům, v aktuální prezidentské volbě pak Andreji Babišovi. Jusko připomíná, že déšť na Floridě jednou významně ovlivnil volbu amerického prezidenta, určitý vliv mělo počasí i na referendum o brexitu.
Na Masarykově univerzitě v Brně zkoumá vliv počasí na volby doktorand oboru politologie Jakub Jusko. Říká, že déšť a nepříznivé počasí pomáhají politikům, kteří se pohybují na politickém poli delší dobu a mají disciplinovanější voličskou základnu. Podle Juska tedy chladné počasí a případný déšť o víkendu můžou nahrát Andreji Babišovi, kterého politolog vnímá jako volbu na jistotu.
Když hodně prší, je ve volbách menší účast. Naopak vyšší teploty v zimních měsících přivedou k volebním urnám více voličů. To jsou obecně platné politologické teze ověřené v mnoha zemích. Kromě toho déšť napomáhá konzervativnějším stranám, tradičně například německé CDU/CSU nebo americkým republikánům. Naopak za teplejšího počasí jsou lidé ochotnější dávat šanci něčemu novému, tedy rozhodovat se více riskantně.
Počasí má kromě samotného rozhodování vliv i na volební účast. „Pokud bude o víkendu chladnější počasí, dá se očekávat menší účast,“ říká politolog Jusko, ale současně dodává, že méně důležité faktory jako počasí nemají v atraktivních volbách, jako jsou volby prezidenta, takový dopad. Počasí bude mít vliv hlavně na nerozhodnuté voliče, které kandidáti nedokážou do pátku zmobilizovat a kteří necítí volby jako naléhavou občanskou povinnost. Roli může hrát i to, že mnoho voličů odjede na víkend lyžovat a nechtělo se jim vyřizovat voličský průkaz. „Výzkumy ze zahraničí ukazují, že deset mililitrů srážek obecně snižuje účast o jeden procentní bod,“ dodává.
Podle Juska jsou známy případy z nedávné i vzdálenější minulosti, kdy počasí ovlivnilo volby. To, že v roce 2000 v době prezidentských voleb hodně pršelo na Floridě, bylo podle politologů jedním z faktorů, proč Al Gore prohrál prezidentské volby. V roce 2016 měl déšť ve Velké Británii vliv na referendum o brexitu, které by nedopadlo natolik těsně, protože v případě lepšího počasí by přišlo více lidí, kteří chtěli hlasovat pro vystoupení z EU. Britové, kteří chtěli v Unii zůstat, by tak měli menší pocit frustrace z toho, že výsledek, který si přáli, utekl jen o kousek.