Vláda se v úterý pokusí poslaneckou sněmovnou protlačit návrh na snížení červnové valorizace důchodů. Opozice, která s vládním návrhem nesouhlasí, naopak plánuje obstrukce. Zástupci hnutí ANO mluví dokonce o pekle, které vládní poslanci v dolní komoře parlamentu během jednání zažijí. Vláda navíc ke schválení hodlá využít institut legislativního stavu nouze. Pokud novela projde hlasováním, opozice hodlá tento způsob napadnout u Ústavního soudu.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) v případě, že vládní návrh neprojde poslaneckou sněmovnou, hrozí České republice značné hospodářské škody. Tím vysvětluje také potřebu projednání zákona ve stavu legislativní nouze.
Desetina problému, který Česko má
„Určitě je to obrovský náklad do budoucna, protože se bude valorizovat dál. Pokud by to snížení neprošlo, dostáváme se ke stovkám miliard korun, kterými zatížíme státní rozpočet. Dnes se bavíme o nějakých dvaceti miliardách, takže je to desetina našeho problému, který máme se strukturálním schodkem,“ popsal pro deník FORUM 24 ekonom a člen Národní rozpočtové rady vlády Dominik Stroukal.
Snížení červnové valorizace penzí by podle něj navíc významně pomohlo zpomalení zadlužování státu. „Je to desetina problému, který máme, takže o to méně budeme muset škrtat na výdajích, o to méně se budou muset zvyšovat daně, pokud k tomu vláda přistoupí,“ dodal. Problém už prý ale nastal a vláda České republiky musí vyřešit, jak nastavit mix veřejných financí, aby na jeho řešení přispěli všichni občané podobným dílem.
V nedělních Otázkách Václava Moravce ministr financí Stanjura připustil, že i kdyby zákon neprošel poslaneckou sněmovnou, do letošního rozpočtu se valorizace vejde. „Zatím nepředpokládám, že bych přišel s aktualizací rozpočtu. Uvidíme, jak dopadnou jednání i o valorizaci. Zatím to nepředpokládám právě proto, že rozpočet je už tak objemově značný a změny nejsou tak veliké,“ prohlásil.
Jeho slova ale ekonom Stroukal připodobňuje nekonečnému autobusu, do kterého se vždy vejde další člověk. Záleží prý jen na tom, kdy to celé bouchne. „Bavíme se o tom, že je to navýšení rozpočtu o sedm procent. To je něco, co uneseme,“ řekl. České veřejné finance se podle něj dostaly do stavu, kdy nezbývá než hledat každou miliardu. „Není to jednoduše vyřešitelný problém a tady je těch miliard poměrně dost,“ dodal.
Nikdo nečekal, že inflace bude takto vysoká
Podle nynějších pravidel by červnová valorizace penzí zvedla zásluhový procentní díl důchodu o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by tedy rostl o necelých 1800 korun. Celkově by tak valorizace, která je navázaná na hodnoty inflace, stála 34,4 miliard korun. To odpovídá zhruba desetině schodku rozpočtu. Stát v letošním roce totiž plánuje hospodařit s deficitem 295 miliard korun.
Díky tomu, že je valorizační model navázaný na inflaci, která se meziročně od loňského února pohybuje v dvouciferných hodnotách, se důchody zvyšují. „Nikdo nečekal, že inflace bude takto vysoká. Chápu, že nám ten model dělá takové problémy,“ okomentoval pro FORUM 24 Stroukal. „Pokud jsme se do takových problémů dostali, tak musíme řešit, aby se to v budoucnu neopakovalo,“ dodal s tím, že to není největší problém, který české veřejné finance mají.
„Všichni cítíme, že potřebujeme řešit problémy, které mají některé skupiny obyvatel s inflací. Valorizace k tomu pomáhá. Na druhou stranu kvůli ní vzniká velký dluh. Rozhodujeme se mezi dvěma špatnými věcmi. Je to trochu Sophiina volba,“ pokračoval ekonom.
Zádrhel je podle něj v tom, že se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodla řešit problém se státním dluhem, přistoupila k tomu ale nesystematicky a pozdě. „Kdyby tohle (snížení valorizace penzí, pozn. red.) avizovala o pár měsíců dřív, tak by to bylo všechno bez právních problémů a možná i pochopitelnější pro veřejnost. To, že chce někde ušetřit, s tím problém nemám,“ uzavřel.
Novela nemusí být protiústavní
Opoziční hnutí ANO už dříve avizovalo, že v případě schválení novely podá ústavní žalobu. Novela je podle něj protiústavní kvůli projednávání ve stavu legislativní nouze i kvůli retroaktivitě.
Podle ústavního právníka Jana Kysely, kterého oslovil deník FORUM 24, ale vládní novela zákona nemusí být nutně protiústavní. „Mám za to, že tak, jak jsem měl možnost se seznámit s tím návrhem i dosavadním způsobem projednávání, tak mi nepřipadá, že by to nutně muselo být protiústavní,“ vysvětlil.
To ale podle něj neznamená, že způsobem projednávání zákona v poslanecké sněmovně nemůže nabýt nějakou kvalitu umlčování opozice. „Ta to potom může před Ústavním soudem úspěšně namítat. Ptáte-li se mě teď, v pondělí, tak nemám pocit, že zákon je nutně určený ke zrušení,“ dodal Kysela.
V případě schválení zákona dolní komorou parlamentu opozice plánuje podat podnět Ústavnímu soudu. „Jde o to, co bude namítat. V případě, že by namítala, že byl přijat protiústavně, právě proto, že došlo ke zneužití legislativní nouze, tak by se musel zrušit celý zákon, protože problém je v tom procesu,“ popsal Kysela další postup.
Kdyby opozice namítala, že úprava je retroaktivní, a Ústavní soud by jí dal za pravdu, zrušil by se celý zákon. „Pakliže by si všímali nějakých konkrétních parametrů zákona, že by jim z hlediska obsahu přišlo, že je něco protiústavní a Ústavní soud o tom přesvědčili, tak potom by nebyl zrušen zákon jako celek, ale jen konkrétní ustanovení,“ doplnil s tím, že záleží na tom, co přesně bude opozici vadit.
Vláda v novele navrhuje jednorázové omezení přidání k důchodům a navýšení zásluhového oddílu o 2,3 procenta a k tomu 400 korun. Průměrná penze by se tak navýšila o 760 korun místo stávajících 1770 korun. Stát by tak ušetřil 19 miliard korun. Místo 34,4 miliard by na valorizaci důchodů vyplatil 15,4 miliard.
V případě jejího schválení poslaneckou sněmovnou by novela měla patřit k prvním zákonům, o kterých by svým podpisem rozhodl v té době již prezident Petr Pavel. Zákon začne platit s jeho podpisem, ale i bez něj. Novelu může také vetovat a vrátit poslancům. Přijmout by se tak nestihl. Na pondělní tiskové konferenci Pavel prohlásil, že se k vládnímu návrhu vyjádří až po inauguraci. „Vzhledem k tomu, že zítra (v úterý, pozn. red.) začíná legislativní proces, budu ho pozorně sledovat, abych k němu mohl zaujmout jasné stanovisko,“ dodal. Inaugurace je naplánovaná na 9. března.