Na křivdy historie nelze jen pamatovat, je potřeba je také napravovat. Takové argumenty zaznívají od opozičních politiků, zejména pak od lidoveckého předsedy Mariana Jurečky, který navrhl snížit důchody všem bývalým spolupracovníkům komunistického režimu. Návrh se má tímto způsobem po 30 letech vyrovnat s křivdami minulosti. Co všechno obsahuje?
Členové StB, SNB, komunističtí exposlanci, vládní pracovníci, zaměstnanci ÚV KSČ, pracovníci zpravodajských jednotek i pohraniční stráže či členové zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA – těm všem by mohl být snížen důchod, který mají v důsledku svých aktivit vyšší než ostatní občané.
„U těchto lidí by došlo ke snížení vyměřovacího základu za tu dobu, kdy sloužili režimu, tudíž i ke snížení důchodů. Návrh má ambici narovnat křivdy, které tu byly způsobeny, narovnat to, že se tady někteří lidé obohacovali na úkor svobody jiných lidí,“ vysvětlil svůj návrh lidovecký předseda Marian Jurečka a svoji myšlenku posléze rozvedl.
„Tito lidé často osobně perzekuovali nejen staré, bezbranné, nemocné, těhotné, ale hlavně nevinné lidi a jejich rodiny a já chci jediné, ať za tuto činnost nemají vyšší důchody, které mají na základě toho, že byli aktivní zastánci totalitního režimu,“ dodal.
Jde o podobný návrh, který byl prosazen v několika jiných státech východního bloku a letos v červnu také na Slovensku. Tamní předseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) připomněl, že zákon chce napravit „otřesný kontrast“, založený na tom, že zatímco politicky perzekuovaní z důchodů živoří, ti, kteří perzekuce mají na svědomí, si přichází na nadprůměrné důchody. „I proto přišel tento zákon,“ vysvětloval Heger.
Jak zní návrh?
Sněmovní tisk poukazuje na to, že tito lidé byli za své služby nadprůměrně odměňováni – nejen výbornými platovými podmínkami, ale také formou oficiálních či neoficiálních sociálních výhod pro ně samotné i jejich rodiny.
Jednou z nich byla záruka vyšších starobních i výsluhových důchodů a příspěvků přímo pro ně a od těchto důchodů odvozených nadprůměrných vdovských a vdoveckých důchodů pro rodinné příslušníky. Činnost těchto lidí byla pro udržování totalitního režimu naprosto klíčová, ten se proto odměňoval štědře. Důchodové zabezpečení zůstává i v současnosti vysoce nadstandardní.
Předseda Jurečka taktéž poukazuje na to, že vyvození odpovědnosti se omezilo jen na morální rovinu. „Na rozdíl od některých jiných postkomunistických států tak v České republice nedošlo k vypořádání se s přetrvávající sociální nespravedlností,“ uvedl.
Opoziční politici jsou pro, Hamáček nechápe, komunistům se to nelíbí
Na návrh zareagovali i další politici – a to jak opoziční, tak i ti vládní. „Na aspoň částečné vyrovnání se s minulostí a elementární spravedlnost není nikdy pozdě. Lidé, co ničili životy občanů, kteří se provinili jen tím, že se nelíbili režimu, nemohou mít za tuto činnost vyšší důchody než jejich oběti,“ podpořila na svém twitteru návrh předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček však předložení tohoto nápadu příliš neocenil. „Pokud nemá být tento návrh laciným plácnutím do vody, měl by zahrnovat nejen bývalé komunistické funkcionáře, ale všechy exponenty Národní fronty, kteří udržovali tehdejší režim při životě. Včetně vysokých funkcionářů Československé strany lidové,“ vytkl lidovcům.
KDU-ČSL Marian Jurečka na to bleskově odvětil, aby si daný „návrh napřed přečetl“,
protože je férový v tomto ohledu právě ke stranám zmiňovaným Hamáčkem.
Rozhořčil se však komunistický poslanec a člen rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Jiří Dolejš (KSČM). „Když si někdo 32 let po dějinné události vzpomene, že se zahojí na velmi starých lidech, kteří mají vyměřený nějaký důchod, a bude jim ho snižovat, to není úplně fér. Měli bychom žít ve stabilním právním prostředí, kde se poměřuje všem stejně. Důchodce nemůže být diskriminován z historických, politických důvodů,“ řekl v rozhovoru pro iRozhlas.
Představitelé bývalého komunistického režimu se rozhodující měrou podíleli na udržování totalitního režimu porušujícího základní lidská práva a svobody.